- Reset + Prindi

President Kaljulaid: NATO on muutnud idapiiri kaitse praktilisemaks

10.05.2021

President Kersti Kaljulaid osales täna üle videosilla Bukarest-9 kohtumisel, kus arutati riikide seisukohti ja ootuseid juunikuisele NATO tippkohtumisele ning võeti vastu ühisdeklaratsioon. Kohtumisel osalesid Eesti, Bulgaaria, Tšehhi, Ungari, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia ja Slovakkia riigipead ning erikülalistena Ameerika Ühendriikide president ja NATO peasekretär.

Eesti riigipea sõnul ootab ta juunikuiselt NATO tippkohtumiselt selget sihtide seadmist, et veelgi tugevdada kollektiivkaitset ja heidutust. Vabariigi President rääkis kohtumisel meie kogemusest NATOs ja eFP arengust ning rõhutas, et NATO on suutnud ehitada üles toimiva kaitse-ja heidutussüsteemi ning seega muutnud idapiiri kaitse praktilisemaks. „Ainult päris maastikul ja päris sõduritega on võimalik läbi mängida erinevaid stsenaariume ja avastada võimalikud vead senises planeerimises,“ lisas president Kaljulaid.

Vabariigi Presidendi sõnul peab sõjaväel olema suutlikkus oma kiiret organiseerumisvõimet kasutades tsiviilkriisi leevendada ning NATO näitas, et on selleks hästi valmis. „Kuigi NATO on ja jääb sõjaliseks organisatsiooniks on NATO jõud ka edukalt aidanud Covid-19 pandeemia vastu võitlemisel. Lisaks abile planeerimisel ja välihaiglate püsti panemisel on NATO ka demonstreerinud, et suudame edukalt ja osalejatele turvaliselt viia läbi õppusi isegi pandeemia tingimustes,“ lausus president Kaljulaid.

Riigipea rõhutas, et 360 kraadi lähenemine pole kaotanud oma olulisust ning tuleb samaväärselt tegeleda nii ida-kui lõunapiiri küsimustega. „Solidaarsus on oluline ja seepärast seisame ka Tšehhi kõrval nii nagu seisime Suurbritannia kõrval 2018. aastal peale Salisbury sündmusi. On oluline näidata, et solidaarsuse piir ei jookse Kesk-Ida ja Lääne Euroopa vahel,“ lisas Vabariigi President.

Lisaks Bukarest-9 riigipeadele osales kohtumisel ka Ameerika Ühendriikide president Joe Biden, kes rõhutas USA jätkuvat ja kindlat pühendumist Põhja-Atlandi lepingu 5. artiklile.

Kohtumisel vastu võetud ühisdeklaratsiooni saab lugeda siit.