- Reset + Prindi

President Kaljulaid Münchenis: Eesti soovib muuta Kolme Mere Algatuse praktilisemaks

President Kaljulaid Münchenis: Eesti soovib muuta Kolme Mere Algatuse praktilisemaks © Vabariigi Presidendi Kantselei

15.02.2020

„Eesti eesmärgiks on lisada sel suvel toimuvale Kolme Mere tippkohtumisele praktilisemaid aspekte, sealhulgas ka arutatada täpsemalt läbi uue Kolme Mere Algatuse Fondi eesmärgid ja rahastusmudel. Täna ütles USA välisminister Michael Pompeo Münchenis välja, et Ühendriikidel on plaanis suunata Kolme Mere projektidesse 1 miljard dollardit, mis näitab nende tugevat usku meie regiooni majandusse,“ lausus president Kersti Kaljulaid täna Müncheni julgeolekukonverentsil toimunud Kolme Mere Algatuse ümarlaual, kus ta esines koos koos USA energiaministri Dan Brouillette’iga.

„Kolme Mere maad moodustavad kolmandiku Euroopa Liidu territooriumist ja nendes riikides elab kokku 105 miljonit inimest. Samas on nende riikide SKP kokku vähem kui viiendik Euroopa Liidu omast. Seetõttu on oluline leida võimalusi tuua nende riikide infrastruktuuridesse, energia- ja digivaldkonda rohkem investeeringuid ning seeläbi arendada ka Euroopa riikide vahelist koostööd arendada,“ lausus riigipea.

„Aga selleks, et saaksime teha head koostööd taristu-ja energiaküsimustes, tuleb meil pöörata rohkem tähelepanu ka digitaliseerimisele ning targale ühenduvusele. Suve algul Tallinnas toimuva Kolme Mere Algatuse tippkohtumise üheks eesmärgiks on ka seada kõrgemad sihid ka riikide digikoostööle ja digikirjaoskuse arendamisele,“ lisas Eesti riigipea.

Eestis toimuva tippkohtumiseni on jäänud ainult neli kuud ning selle eesmärgiks on luua ühtne arusaam algatuse sihtidest ning otsustada, kuidas liigutakse edasi. Kolme Mere Algatus toob kokku 12 Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvat Euroopa Liidu liikmesriiki: Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Olulisteks partneriteks on Ameerika Ühendriigid, Euroopa Liit ja Saksamaa. Kolme Mere eesmärgiks on edendada koostööd eelkõige energia-, transpordi- ja digitaalsektorite taristute arendamiseks ning seeläbi panustatakse ka Euroopa Liidu majanduse, ühtekuuluvuse ning julgeoleku suurendamisesse.

President Kaljulaid esines täna Müncheni julgeolekukonveretsil ka Ukraina tulevikku puudutaval arutelul, modereeris tehisintellektiteemalist arutelu ning Kuveidi peaministri šeigi Sabah Khalid Al-Hamad Al-Sabahiga. Plaanis on veel osaleda Baieri liidumaa peaministri riigiõhtusöögil, kohtuda Kasahstani presidendi Kassõm-Žomart Tokajeviga  ja Põhja-Makedoonia presidendi Stevo Pendarovskiga ning anda intervjuusid välis-ja kodumaistele ajakirjanikele.

Eesti riigipea jõuab Tallinnasse tagasi pühapäeva hilisõhtul.

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.