- Reset + Prindi

Vabariigi President: energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus toetavad üksteist

Vabariigi President: energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus toetavad üksteist   © Mattias Tammet/presidendi kantselei

08.11.2019

Täna kogunes riigipea kutsel Riigikaitse Nõukogu arutama, kuidas mõjutab Eesti energiajulgeolekut liikumine süsinikuneutraalse energiamajanduse poole. Nõukogus jõuti järeldusele, et oskusliku turukujundamise abil saab Eestil tulevikus olema senisest pigem hajusam energiatootmine ja erinevad salvestusvõimsused, mis on vähem sõltuvad suurtest võrkudest ja ühest tootmisvõimsusest. Õigete regulatiivsete meetmetega saavutame, et Eesti energiajulgeolek ja varustuskindlus saavad senisest paremini tagatud, lausus president Kersti Kaljulaid pärast kohtumist.

„Soovin kiita Vabariigi Valitsust, kes on selle nimel juba samme astunud, et meie energiaturgu avada ja turutõrkeid kõrvaldada. Ka eilne otsus Kaitseväele lisaradarite hankimiseks on tegelikult otsus turu vabastamiseks piirangutest,“ ütles riigipea. „Teine näide turu kujundamisest on Eesti koostöö Põhjamaadega meretuuleparkidele vajalike ühenduste loomiseks Euroopa Liidu fondide toel. Kolmandaks on vaja turgu reguleerida selliselt, et erinevate tehnoloogiate arendajatel oleks võimalik võrdsetel tingimustel investeeringuid teha,“ lausus president Kaljulaid.

Samas nentis Vabariigi President, et täna pole siiski lõplikku selgust, kas riik saab piirduda ainult turgu korrastavate ja vabastavate meetmetega või peab riik tegema täiendavaid investeeringuid tootmisvõimsustesse juhul, kui turupõhised lahendused liiga aeglaselt tekivad. „Kuid ka sellisel juhul peame tagama, et riigi poolt tehtud investeeringud ei sulgeks vaba turgu, ei seoks meid liigselt konkreetsete tehnoloogiatega ega piiraks innovatsiooni,“ sõnas riigipea.

Samuti leiti Riigikaitse Nõukogus, et hädavajalik on kogu Euroopa Liidus maksustada elektri importi kolmandatest riikidest, mis pole liitunud CO2 kvoodikaubandusega. „Taastuvenergiasse turupõhiste ja tasuvate investeeringute tegemine eeldab, et samal ajal ei pääseks turule kvoodivaba, odavam ja tegelikult reostavam elekter. Seda teemat saame lahendada koostöös Euroopa Komisjoniga, kus meil on seekord õnneks energiavolinik,“ märkis president Kaljulaid.

Riigikaitse Nõukogu on presidendi juures tegutsev nõuandev organ, mis arutab riigikaitse seisukohalt olulisi küsimusi ja avaldab nende kohta arvamust.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.