- Reset + Prindi

Riigipea toonitas tippülikoolis kõneldes vajadust uue sotsiaalse kokkuleppe järele

Riigipea toonitas tippülikoolis kõneldes vajadust uue sotsiaalse kokkuleppe järele

01.07.2018

President Kersti Kaljulaid pidas eile kõne Sciences Po Pariisi Poliitikauuringute Ülikooli lõpuaktusel. Oma kõnes rõhutas riigipea vajadust mõtestada ümber riigi ja kodanike suhe maailmas, kus töö olemas ja elustiil ning ka inimeste ootused riigile on kiiresti muutumas.

Riigipea rääkis oma kõnes sellest, kuidas töö olemus on muutunud ning milliseid uusi nõudmisi see ühiskondadele esitab. „Tänaste noorte põlvkond võib töötada mitmes eri ettevõttes, isegi mitmes eri riigis samal ajal. Nad ei nõua endale paindlikku tööaega, selle asemel määravad nad oma tööaja ise. Ometi peab üks riik mingil moel vastutama kõigi neile inimestele osutatavate teenuste eest, alates tervishoiust ja laste harimisest kuni pensioni maksmiseni," ütles president Kaljulaid maailma ühe juhtiva poliitikateaduste ülikooli rahvusvaheliste suhete instituudi lõpuaktusel kõneldes.

Riigipea tõi välja, et see sunnib meid kõiki mõtlema ka sellele, milline saab olla uus sotsiaalne kokkulepe inimeste ja riigi vahel. „Kokkulepe, kus riik võtab endale vastutuse jätkata oma kodanikele teenuste pakkumist sõltumata sellest, kus tema kodanikud parasjagu töötavad ja elavad. Kodanikud saavad vastutasuks panustada riigi ressurssidesse vastavalt oma sissetulekule sõltumata sellest, kuidas ja kust nad neid saavad."

Täismahus kõnega saab tutvuda siin.

1872. aastal asutatud Pariisi Poliitikauuringute Ülikool Sciences Po on üks maailma juhtivaid kõrgkoole rahvusvaheliste suhete valdkonnas, olles 2017. aasta hinnatud maailmas 4. kohale. Ülikooli vilistlaste hulka kuuluvad näiteks Emmanuel Macron, Francois Hollande, Jacques Chirac, Boutros Boutros-Ghali jt.

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond