- Reset + Prindi

President Kaljulaid: riigid ei saa digiilmast kõrvale jääda

29.05.2018

„Tänapäeval ei saa ükski riik endale lubada, et ei ole digiilmas kohal ja et pole e-valitsust," ütles president Kersti Kaljulaid täna E-riigi Akadeemia Tallinna e-valitsemise konverentsil.

Keskmiselt veedetakse internetis umbes kuus tundi päevas, tarbides erinevate seadmete abil erinevaid teenuseid—see on umbkaudu kolmandik ärkveloldud ajast, lausus riigipea. „Tänapäeval on Internetil meie elus sedavõrd oluline koht, et me märkame seda ainult siis, kui see kaob. Samas erineb IT kasutamine ühiskonnagruppide ning riikide lõikes," lisas president Kaljulaid.

Paljud kõrge SKP-ga riigid ei ole olnud väga edukad e-valitsuse juurutamisel, samas on mitmed madalama SKP-ga riigid suutnud pakkuda oma kodanikele kasutajasõbralikke teenuseid, lausus Vabariigi President. „See, kas valitsused lähevad digitaliseerimisega kaasa, ei sõltu sedavõrd saadaval olevatest rahalistest ressurssidest või tehnoloogiast. Oluline on visioon, poliitiline tahe ning pühendumine, selgelt kaardistatud eesmärgid, tugev koordineerimine ja eriti kasutajale keskendumine e-valitsuse arhitektuuri ülesehitamisel," ütles president Kaljulaid.

„Digitaliseerimine mõjutab inimesi ja ühiskondi üle maailma ning kõik valitsused peavad nende muutustega kaasa minema. Ja nagu ikka, siis kõige rohkem kasu saavad need, kes on kiiremad," lisas riigipea

Tallinna e-valitsemise konverentsil on üle 360 osaleja ligi 80 riigist. Konverentsil osalevad ka kuue riigi ministrid, sealhulgas St. Lucia peaminister Allen Chastanet, kellega president täna ka hiljem eraldi kohtub.

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond