- Reset + Prindi

President Kaljulaid kohtus Kadriorus Ameerika Ühendriikide asepresidendiga

President Kaljulaid kohtus Kadriorus Ameerika Ühendriikide asepresidendiga © Raigo Pajula

31.07.2017

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Kadriorus Ameerika Ühendriikide asepresidendi Mike Pence'iga ning osales seejärel kolme Balti presidendi ja USA asepresidendi kohtumisel, kus arutati siinse regiooni julgeolekut ning Atlandi-ülest koostööd.

Kadriorus toimunud küber- ja innovatsiooniteemalisel ümarlaual tõi Eesti riigipea välja, et Euroopa ja USA kodanikud ja ettevõtted on juba ammu digisfääris ning riigid ei tohiks jääda viimaseks, kes sinna jõuavad. „Riikide väljakutse on muuta oma inimeste elu sujuvamaks. Nii on näiteks riigi üks olulisemaid ülesandeid tagada oma kodanike tuvastamine. Paberpasse annavad välja kõik, kuid turvalist tuvastamist digimaailmas pakuvad alles vähesed riigid. Me ei saa jätta oma kodanikke digisfääri üksi ning peame suutma ka seal tagada nende julgeoleku," lausus Vabariigi President. Paljuski on digitaalse maailma turvalisus ka küberhügieeni küsimus ning siin on president Kaljulaidi sõnul võtmekoht eeskätt inimeste teadlikkus ja selle tõstmine, mitte aga keerukad tehnilised lahendused.

Kolme Balti presidendi kohtumisel asepresident Pence'iga keskenduti Atlandi-ülestele suhetele ja julgeolekuteemadele, aga ka Euroopa Liidu ja USA koostööle. „Transatlantiliste sidemete tugevdamine on üks Eesti EL eesistumise prioriteete. Selle koostöö aluseks on ühised väärtused, mille eest seisame mõlemal pool Atlandi, Tallinnas ja Washingtonis – demokraatia ning õigusriigi põhimõtete ja inimõiguste tingimusteta austamine," ütles president Kaljulaid.

Kohtumisel rääkisid riigijuhid ka laiemalt Euroopa julgeolekuolukorrast. Vabariigi Presidendi sõnul arendab Eesti pidevalt iseseisvat kaitsevõimet ning panustab NATOsse nii kaitsekulutuste, küberjulgeoleku kui ka terrorismi vastu võitlemise valdkondades. „Meil on hea meel, et NATO kollektiivne heidutus-ja kaitsehoiak Balti regioonis on tugevnenud ning USA panus siinse piirkonna julgeoleku tagamisel on asendamatu," sõnas Eesti riigipea.

President Kaljulaid, president Vējonis, president Grybauskaitė ja asepresident Pence kohtuvad täna veel kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega ning Eestisse saadetud NATO lahingugrupi ja Eesti sõduritega. Seejärel toimub kolme Balti presidendi omavaheline lõuna Kadriorus.