- Reset + Prindi

"President vaatas juustu ja lehmi " , Sakala

© Marko Saarm

15.08.2018

Kolmapäeva hommikul, kui Eesti vapiga numbrimärgiga must Mercedes Pajumäe talu vihmamärjale parkimisplatsile keeras, tähendas see talu peremehele Viljar Veidenbergile, et kauaoodatud riigipea visiit on teoks saanud.

«Päris suur,» tõdes lillelistes kalossides Kersti Kaljulaid vihma käest meierei katuse alla varjudes. Kalosse või kummikuid poolteise tunni pikkusel tutvustusringil Mulgi vallas asuvas mahetalus aga tarvis ei läinudki, sest meierei läikis puhtusest ning lauta proua presidenti koos saatjaskonnaga ei viidud.

Pajumäe vanaperemehe Arvo Veidenbergi jutt talu ajaloost ei jäänud riigipeale kaugeks, sest tema emapoolne suguvõsa on samuti Mulgimaalt pärit. «Mäletan oma vanatädide ja vanaonude juttudest päris palju. Arvo Veidenbergi räägitus oli minu jaoks palju tuttavat,» kommenteeris Kaljulaid.

Meenutuste rajalt viis tee edasi tootmishoonesse, mille uksel ulatati igale sisenejale pakike, mis sisaldas kitlit, ühekordset peakatet ja siniseid sahisevaid kilesusse. President polnud erand. Uue rõivastuse elevus lahtus alles laagerdusruumis, kus Pajumäe kollased juustukettad oma aega ootavad.

«Kui palju juustu te toodate?» päris Kaljulaid. Ta sai vastuseks, et 50 kilogrammi ühes kuus ning arvas seepeale, et arenguruumi on küll. Ta leidis, et proovida võiks välismaist turgu, kus puudub eelarvamus, et hea juust peab olema tehtud Itaalias või Prantsusmaal.

Hoolimata presidendi külaskäigust käis meiereis kibe askeldamine. Töötajad heitsid külalistele pilgu vaid viivuks ja jätkasid oma tööga. Nad ei lasknud end häirida saatjaskonnast, mille liikmed aeg-ajalt mõne vooliku läheduses olid seisma jäänud ning takistasid tööd.

Pajumäe talu külmkambris, kus külalised ehk esimest korda selle suve jooksul külma said tunda, käib toodete poodide jaoks komplekteerimine. Viljar Veidenbergi sõnul on nende valikus 70 toodet ning neid müüakse 150 kohas.

«Tallinna läheb kaup neli korda nädalas ja võibki olla, et hommikul lüpstud piima saab juba kell 10 mõnest pealinna Selverist osta,» selgitas ta riigipeale.

Kehakinnituseks pakuti Pajumäe talu 70 tootest 31. Kõige uhkem oli pererahvas ehk ghee ehk selitatud või üle.

«See on ajutoit, mis toetab muu hulgas organismi medikamentide omastamisel ja palju muud,» kõlas võõrustajate suust selgituseks.

President rääkis, et ehkki Pajumäe toodet pole ta müügil näinud, kuulub ghee ka tema menüüsse ning vanasti oli tavaks vanaks minema kippuvat võid selitada, et see raisku ei läheks.

Külaskäik jätkus talu terrassil, kust laius vaade põllule, metsale ja Pajumäe lehmadele. Laisas meeleolus loomade seast paistis silma uudishimulik punane lehm, kes Viljar Veidenbergi sõnul olevatki üsna aktiivne. «Kui aed on katki, siis on see lehm alati süüdi ning kui kari on jooksus, on tema alati eesotsas.»

Pajumäe talu külastamise järel suundus president edasi Karksi-Nuia metallitööstusesse ja sealt Valgamaale.

*

Kersti Kaljulaid, mis mulje teile Pajumäe talust jäi?

Väga sümpaatne tootmine. Huvitav oli vaadata, mis nüansid on tootmise juures, kus kõik otsast lõpuni ise tehakse. Sööda varumise ja säilitamise juures nägin huvitavaid nõkse, aga äkki ei peaks neid jagama, see võib olla ärisaladus.

Kas mahetootmine võiks olla Eesti põllumajanduse üldine suund?

Mahetootmine on kaks korda või enamgi kallim. Ma ei kujuta hästi ette, et me võiksime Eestis endale ainult mahedat lubada, see tähendaks hoopis teistsugust hinnataset. Mahetootel on oma koht ning need, kes saavad seda endale lubada, on kindlasti õnnelikud, et meil on kodumaist mahetoodangut. See on tootmisviis, mis ei toida ära 100 protsenti Eesti rahvast. Puhas tavatootmine ei ole ka halb, kuid mahe on nišitoode ning igal tootel on oma koht.

Mida te arvate Eesti piirialadest?

Mitmekesisus on Eesti suur võlu. See on tore, et meil on erinevaid looduskeskkondi. Kui võtta suvaline ühemiljoniline kogum, siis maailmas võib see olla suurlinna ääreala. Harva on see 45 000 ruutkilomeetrit hästi varieeruvat maastikku, loodust ja linnakeskkonda.

Eget Velleste, Sakala
Artikli leiate siit