Kõned

Vabariigi President Kodukaunistamise aasta lõpetamisel Kilingi-Nõmmel

Kallid kodukaunistajad!

Hando Runnel, kes on palju mõelnud ja kirjutanud kodust ja Eestist, on ühes oma luuletuses väga kenasti öelnud:

Muuda ennast, muutub maailm,
mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu;
kui on miljon suutjat, muutjat, lahkulööjat, näiteks,
nähtavaks saab kohe üpris võimas vagu!

Teie olete need, kes oma igapäevaste tegemiste ja hoolega olete muutnud Eestit just enda jagu ja sellega lükanud võimsa vaoga kogu meie maa palju kenamaks ja elamisväärsemaks paigaks Vaidast Saardeni, Leedri külast Narvani.

Kallid sõbrad!

Maailm meie ümber muutub ja paraku mitte ainult paremuse poole. Jah, meie elujärg paraneb ja muutume järjest paremateks tehnoloogia loojateks ja kasutajateks, aga planeedi loodus ja keskkonnaolud on intensiivse inimtegevuse ja sellest tuleneva kliimamuutuse tagajärjel märkimisväärselt kahjustada saanud. Ökosüsteemid kipuvad hävima ja bioloogilise mitmekesisus väheneb. Selline vaesumine on üha süvenev probleem ja üha sagedamini kuuleme loodusteadlaste tõsiseid hoiatusi, et see seab ohtu meie kõigi heaolu ja jätkusuutlikkuse. Teadlaste sõnul on inimene kõigest 50 aastaga hävitanud ligikaudu pooled looduslikest elupaikadest. Samas on kiirete keskkonna- ja kliimamuutustega kohanemisel meie üks parim vastupanurelv just bioloogiline mitmekesisus. See on loodusvara, mis vajab üha enam kaitset ja ka tänavuse looduskaitsekuu teemaks oli „Igaühe loodushoid“, mis rõhutas meie kõigi ühist rolli loodusväärtuste ja looduskeskkonna hoidmisel.

25.08.2019

 

Uudised

President Kaljulaid andis Kilingi-Nõmmes üle auhinnad Eesti kaunimatele kodudele

President Kaljulaid andis Kilingi-Nõmmes üle auhinnad Eesti kaunimatele kodudele

Igaüks saab oma koduümbrust kujundades anda panuse selleks, et kasvatada meie ümber loodusrikkust, ütles president Kersti Kaljulaid täna auhindu üle andes.

Tänavuse looduskaitsekuu teemaks oli „Igaühe loodushoid“ ja see rõhutas kõigi ühist rolli loodusväärtuste ja looduskeskkonna hoidmisel. Riigipea sõnul saab see toetuda vaid teadlikkusele ja vabatahtlikkusele, olgu siis kogu riigis, oma linnas, külas või hoopis meie planeedil. „Just oma koduümbruse kujundamine on koht, kus igaüks iseseisvalt võib anda märkimisväärse panuse elurikkuse säilimisele ja selle suurendamisele. Ainuüksi mõni niitmata murulapp või aiaserv, veesilm või kompostihunnik loovad juba rohkelt uusi elupaiku ja kasvatavad loodusrikkust meie kodu ümber. Mõningate lisategevustega, nagu näiteks lindudele ja putukatele pesitsus- või varjevõimaluste loomisega, saab seda veelgi suurendada,“ rääkis president Kaljulaid.

25.08.2019

 

President Kaljulaid: Balti võimas vabaduse kett andis lootust paljudele

President Kaljulaid: Balti võimas vabaduse kett andis lootust paljudele

Eesti, Läti ja Leedu võimas vabaduse kett vale ja ebaõigluse vastu andis lootust paljudele rahvastele ja sellega tõukasime tagant muutusi kogu Euroopas, ütles president Kersti Kaljulaid täna Balti keti 30. aastapäeva tähistamisel Lilli piiripunktis.  

23.08.2019

 

President Kaljulaid külastab Pärnumaa saari

President Kersti Kaljulaid külastab täna-homme Manijat ja Kihnut ning osaleb Lilli piiripunktis Balti keti 30. aastapäeva tähistamisel.

Täna sõidab riigipea Manijale, kus kohtub kohalikus muuseumis saarerahvaga. Õhtupoolikul osaleb president Kaljulaid Viljandimaal Mulgi vallas asuvas Lilli piiripunktis Balti keti 30. aastapäevale pühendatud pidustustel.

23.08.2019