Kõned

e-Eesti esitluskeskuse avamisel Ülemiste City-s Tallinnas

Nagu te näete, siis ühtegi paberit mul ees ei ole ja kõikide Eesti poliitikute kohustuslik oskus on suuta Eesti e-riigist rääkida 5, 10 või isegi 45 minutit ilma ühtegi paberit kasutamata. Meil kõikidel on ajukäärudesse salvestunud lühemad ja pikemad vestlused teemadel e-riik ja selle võimalused teiste riikide kodanikele; e-riik ja selle areng Euroopa Liidus; EIDAS (e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste määrus) ja sellega liitunud riikide suurepärased saavutused innustuseks teistele; e-riik ja selle võimalused võitluseks kliimamuutustega; e-riik kui meetod selleks, et kaitsta oma dokumente orkaanide, maavärinate ja kõige muu sarnase eest; e-riik ja e-lahendused, et tagada tütarlastele kooliharidus võimalus osaleda tööturul; e-riik ja selle võimalused kaasata puuetega inimesi paremini meie ühiskonnaellu. Need on meie enda räägitud lood ja meie enda inimeste elu ning tegelikkus, mida väga paljud maailmas imetlevad.

Kõik, kes me täna siin oleme ja neil teemadel kõneleme, teame ka seda, et inimesed liidavad siia juurde omi müüte ja võimekusi, mis meie e-riigil kahjuks veel olemas ei ole. Näiteks ei ole meil veel kooliprogramm kuni gümnaasiumi lõpuni internetis erinevate harjutuste ja arvutimängudena kättesaadav. See on elementaarne ja selliseid tavalisi haridust pakkuvaid koole, küll rikkaid erakoole, maailmas juba leidub.

Meil veel ei ole, aga minu arvates peaks olema ja kutsun ka siinviibivaid inimesi meie otsustajatelt nõudma, et selline kool ometi kord oleks. Kui meie e-kodanik asub kusagil mujal maailma füüsilises punktis, siis ta tahab lisaks valimisele ja juhilubade uuendamisele pakkuda kindlasti oma lastele ka eestikeelset haridust.

Me teame täna, et eesti keelt on internetis kümme korda rohkem võrreldes meie endi suhtarvuga maailmas. See võiks ka niimoodi jääda ning täis e-kool on selle üks vältimatu ja vajalik eeldus.

E-riigi kuvand maailmas ei ole ainult positiivne. Me oleme ilmselt kõik pidanud tegelema bitcoini lahutamisega oma e-riigist. Samamoodi kuulsin alles paar päeva tagasi ajakirjaniku käest küsimust: „Teil on ju see suur rahapesu probleem, sest kõik need e-residentidest vene kodanikud pesid Danske pangas raha?“

Ja ma ei ole päris kindel, et ehkki suutsin peast esitada need aastaarvud, mil see kõik toimus, minu selgitust sellegipoolest usuti, et selliseid tegusid teevad ikkagi klassikalised pankurid klassikaliselt omavahel kusagil kohtudes ja tehes tehinguid, mis päevavalgust ei armasta.

Samal ajal kui `e` on võrdlemisi läbipaistev. See kõik, mis meil on, teeb Eesti riigi ausaks, läbipaistvaks ja kiirelt toimivaks.

19.02.2019

 

Uudised

Laupäeval Maarjamäel: tänukummardus aktiivsetele inimestele ning võimalus saata lähedastele eriline postkaart

Laupäeval Maarjamäel: tänukummardus aktiivsetele inimestele ning võimalus saata lähedastele eriline postkaart

Sel laupäeval toimub Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali juures Vabariigi Presidendi algatatud üritus „Eesti südames. Me hoiame nõnda ühte“, millega avaldatakse tänu julgetele ja tegusatele Eesti elu eestvedajatele läbi aja. Ürituse raames saavad soovijad saata erikujundusega tasuta postkaardiga häid soove oma lähedastele ning osaleda memoriaali tutvustavatel ekskursioonidel.

19.02.2019

 

President Kaljulaid Münchenis: tehnoloogia ebaturvaliseks kuulutamine ei saa olla vabandus e-teenuseid mitte arendada

President Kaljulaid Münchenis: tehnoloogia ebaturvaliseks kuulutamine ei saa olla vabandus e-teenuseid mitte arendada

President Kersti Kaljulaid oli tänahommikune aukülaline Müncheni noortefoorumil, kus rääkis muuhulgas sellest, et tehnoloogia ebaturvaliseks kuulutamine ei ole õigustus riikidel e-teenuste arendamisel passiivseks jääda.

17.02.2019

 

President Kaljulaid rääkis Ivanka Trumpiga Eesti e-riigist

President Kaljulaid rääkis Ivanka Trumpiga Eesti e-riigist

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Münchenis Ameerika Ühendriikide presidendi nõuniku Ivanka Trumpiga, kellega räägiti peamiselt Eesti e-riigi kogemustest ja võimalustest digiarengut naiste ja tüdrukute võimestamisel ära kasutada.

15.02.2019