- Reset + Prindi

Kas nii me tahtsimegi? Kuidas nii?

08.05.2019

Henn Uuetoa
Avinurme Gümnaasium

Meist paljud on ilmselt kuulnud küsimust “Kas me sellist Eestit tahtsimegi?”. Veelgi enam, nüüd on sellest küsimusest genereeritud igasuguseid muid variante nagu “Kas me sellist Euroopat tahtsimegi?”, “Kas me sellist NATOt tahtsimegi?”. Ka äsja linastunud “Tõe ja õiguse” järel küsiti: “Kas me sellist filmi tahtsimegi?”. Miks sedamoodi üldse kogu aeg päritakse? Kas seepärast, et see tsitaat tõepoolest nii populaarne ja in on? Või on vaja teistele näidata, et ka mina olen haritud ja oskan sääraseid fraase lausuda? Võib-olla ehk ongi tõde nii siin kui seal, kuid üldjuhul on peamine põhjus ikka see, et millegagi polda päri.

“Kas me sellist Eestit tahtsimegi?”
Sellele küsimusele olen mõelnud mõnda aega aktiivselt kaasa, et tõepoolest, kas tahtsimegi? Kas tahetigi? Nüüd, kus üha enam ja enam, ükskõik, mis tehtaks või ei tehtaks, on meedias kerkinud taas küsimus, et kas nii me siis tahtsimegi. Ning nii, seda fraasi järjepanu märgates olen hakanud mõtisklema, et miks kogu aeg nuriseda ja taga kiunata. Kas tõesti on siis kõik nii vussis ja tõepoolest ongi nii läänes, põhjas, lõunas, idaski – igal pool kõik parem? Kui jah, siis küsiksin vaid, et millist Eestit me siis tahame?

“Kas me sellist Euroopat tahtsimegi?”
Ka seda küsitakse nii siin kui seal ning igasuguste nähtuste korral. Küll ei meeldi pagulaskvoodid, siis jälle kogu Euroopa Parlament ja siis hoopistükkis mingi liikmesriik ise. Taaskord on meediast lugedes näha vaid kiunumist, etteheitmist ja küsimusi, kas nii me siis tahtsimegi. Jah, tõsi, ehk tõepoolest ei meeldigi meile üks või teine otsus, aga kas ainuüksi jääbki silma ja meelde vaid see, mis ei meeldi? Aga mida me siis Euroopa Liidust soovime? Vabaneda? Või riigina nii-öelda vabakasvatust?

Mida me siis üldse soovime? Mida soovin mina? Mina soovin, et püsiks Eesti riik – Eesti Vabariik. Soovin, et säiliks, kuid ka toimiks Euroopa Liit ja et sinna kuuluks ka meie kodumaa. Ennekõike soovin, et me teaksime, mida millegagi saavutada soovime. Või üldse, mida me tahame. Küsimusi võime ju kõik lõputult genereerida, ükskõik, mille kohta. Kuid kas me teame vastust näiteks küsimustele, millist Eestit või Euroopat me siis tegelikult soovime ning mida saame selle nimel ära teha? Mina tean, kas ka Sina?