- Reset + Prindi

Kodust ära käies näeme ja õpime, mida saaks siin teha paremini

08.05.2019

Aleksandra Ratkovitš
Jõhvi Gümnaasium

Austatud kuulajad!

 

Eesti on Euroopa Liitu kuulunud 15 aastat. Selle aja jooksul on Eesti kindlustanud endale tugeva koha arenenud riikide seas, olles maa, millest on 15 aastaga saanud kõige kiiremini arenev postsotsialistlik riik. Arvestades seda, kui palju väljakutseid pakkusid Eestile 1990ndad aastad, on meie riigil seljataga väga võimas edulugu. Sama ajaga jõuab ka nii mõnigi tubli inimene äärmiselt palju saavutada.

Need 15 aastat tähendavad Eesti jaoks näiteks esimest korda korraldatud e-valimisi, sportlaste rahvusvahelistel võistlustel saavutatud medaleid ning mitut võimast laulu- ja tantsupidu.

Aga juhtunud on ka midagi muud.

Ilmale on tulnud uus põlvkond, mille esindajad pole näinud ei Nõukogude Liidu viimaseid päevi ega 90ndate raskeid hetki. See on põlvkond, kellel on mitu rahvusvahelist keelt suus ning kes väärtustab võimalust liikuda mööda piirideta maailma palju rohkem, kui seda väärtustasid eelnevad põlvkonnad.

Nii aritmeetiliste arvutuste kui põlvkondade teooria järgi kuulun minagi sellesse põlvkonda, olgu selle nimeks kas lumehelbekesed või Z-põlvkond. Olen ilmakodanik olnud aastast 2001 ning olles nüüd küll juba täisealine, võin ennast üheks Z-põlvkonna veteraniks kutsuda. Ometi pole ma nii palju ringi käinud ega maailma näinud, et tegutsemise ja aktiivsuse teatepulk noorematele üle anda.

Mis siis minu plaan on? Teadaolevalt on Euroopa Liidu üheks vabaduseks inimeste vaba liikumine. Seda õigust kavatsengi kasutada kohe, kui tunnen, et nii minu kui minu ümber olevate inimeste maailmapilt ei ole täielik.

Vabadus Euroopas ringi reisida, mõnda aega Euroopa Liidu liikmesriikides elada, õppida ja töötada ning hiljem takistusteta Eestisse tagasi tulla on see, mis mind selle ühenduse juures kõige rohkem köidab. Eesti ühiskond ootab minult kui aktiivselt inimeselt tegutsemist ning mina, olles motiveeritud noor, näen võimalust Eesti elu edendamiseks selles, et mõni aeg väljaspool kodumaad olla ja oma kogemuste pagasit rikastada. Rännates mööda Euroopat, saan ma teada, mis on Eestis head ja mida peaksin mina parandama. Muutused algavad ju iseendast!

Euroopa riigid on väga erinevad. Mõnes neist ajutiselt töötav või õppiv inimene on ikkagi teatud aja selle riigi ühiskonna liige. Mõistes, mis toimub asukohariigi ühiskonnas, mis on selle ühiskonna väärtused ning mis toimib selles riigis palju paremini kui Eestis, saab inimene hindamatuid teadmisi ning ideid elu parandamiseks oma kodumaal.

Venemaa kultuuripealinn Peterburi ei oleks nii ilus, kui Peeter I poleks maailmas ringi käinud ja Euroopa ilusamatest linnadest inspiratsiooni saanud. See kehtib ka igaühe kohta, kes läheb Eestist ajutiselt ära, et varuda selliseid tarkusi, millest võiks kodumaal kasu olla. Kõiki saadud teadmisi polegi vaja ilmtingimata rakendada, kuid need aitavad Eesti tulevikutegijatel kindlasti mõningaid vigu vältida.

Nii kavatsen minagi varuda piisavalt oskusi ja teadmisi eri riikide ajaloost, majandusest ja kultuurist, et oma lennukaid plaane Eestis ellu viia. Vigu aitab mul vältida see, et keegi on need minu eest juba varem ära teinud.

Minu soovitus kõikidele minu eakaaslastele on võimalikult suure huviga maailma vaadata. Reisige mööda Euroopat, süvenege protsessidesse ja sündmustesse, uurige kõike, mille vastu huvi tunnete. Ärge mõelge, et keegi hakkab teie eest parimat Eestit looma. Ärge kartke midagi! Maailm vajab teid – alistumatuid, julgeid ja nõudlikuid!

Tänan kuulamast!