- Reset + Prindi

Jaan Tõnisson

tonisson2v* 22.12.1868 Viljandi vallas
† teadmata

 

peaminister
18.11.1919-28.07.1920
30.07.1920-26.10.1920

riigivanem
09.12.1927-04.12.1928
18.05.1933-21.10.1933

 

1915-1917 Põhja-Balti Komitee esimees. 1917-1918 Eesti välisdelegatsiooni liige, 1918-1919 Ajutise Valitsuse portfellita minister, ministrina Eesti esindaja välismaal. 1923-1925 II Riigikogu esimees, 1931-1932 välisminister, 1932-1933 V Riigikogu esimees. 1906-1907 I Vene Riigiduuma, 1917-1919 Maanõukogu, 1919-1920 Asutava Kogu, 1920-1934/1937 I-V Riigikogu, 1938-1940 Riigivolikogu liige.

Lõpetas Tallinna kubermangugümnaasiumi, õppis 1889-1892 Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas, õigusteaduste kandidaat. 1893-1894 töötas "Postimehe" toimetuses. 1894-1896 kohtu-uurija ja kohtuameti kandidaat Orjoli kubermangus. 1896-1930 "Postimehe" omanik, 1896-1935 peatoimetaja, 1898-1930 trükikoja ja raamatukaupluse omanik Tartus, samal ajal ka vandeadvokaat. 1908 oli vangis Viiburi üleskutsele allakirjutamise eest, 1935-1939 Tartu Ülikooli ühistegevuse professor.

1898-1917 Tartu Eesti Põllumeeste Seltsi, 1902 Eesti Laenu ja Hoiu Ühisuse nõukogu, 1908-1917 Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi ja 1909-1916 seltsile kuulunud tütarlastegümnaasiumi kuratooriumi esimees, 1909-1920 Eesti Kirjanduse Seltsi eestseisuse liige. 1932-1940 Eesti-Suurbritannia Ühingu, 1933-1940 Eesti-Rootsi Ühingu esimees.

Vabadusrist III/1. 1921 Eesti Üliõpilaste Seltsi auvilistlane, 1928 Tartu Ülikooli õigusteaduse audoktor, 1939 Tartu aukodanik. 1928 Tartu Vabatahtliku Tuletõrje Ühingu, 1922 Vanemuise Seltsi, 1929 Eesti Kirjanduse Seltsi, 1930-1933 Eesti Ajakirjanikkude Liidu, 1931 Eesti Karskusliidu, ka Tartu Eesti Põllumeeste Seltsi, Tartu Meestelaulu Seltsi jt auliige.

1940 detsembris vangistati NKVD poolt, mõnedel andmetel lasti 1941. a juulis Tallinnas maha.