- Reset + Prindi

Kodukaunistamise aasta lõpetamisel Kilingi-Nõmmes

Auhinnad Eesti kaunimatele kodudele.
Auhinnad Eesti kaunimatele kodudele.
© Mailis Ollino

25.08.2019

Kallid kodukaunistajad!

Hando Runnel, kes on palju mõelnud ja kirjutanud kodust ja Eestist, on ühes oma luuletuses väga kenasti öelnud:

Muuda ennast, muutub maailm,
mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu;
kui on miljon suutjat, muutjat, lahkulööjat, näiteks,
nähtavaks saab kohe üpris võimas vagu!

Teie olete need, kes oma igapäevaste tegemiste ja hoolega olete muutnud Eestit just enda jagu ja sellega lükanud võimsa vaoga kogu meie maa palju kenamaks ja elamisväärsemaks paigaks Vaidast Saardeni, Leedri külast Narvani.

Kallid sõbrad!

Maailm meie ümber muutub ja paraku mitte ainult paremuse poole. Jah, meie elujärg paraneb ja muutume järjest paremateks tehnoloogia loojateks ja kasutajateks, aga planeedi loodus ja keskkonnaolud on intensiivse inimtegevuse ja sellest tuleneva kliimamuutuse tagajärjel märkimisväärselt kahjustada saanud.

Ökosüsteemid kipuvad hävima ja bioloogilise mitmekesisus väheneb. Selline vaesumine on üha süvenev probleem ja üha sagedamini kuuleme loodusteadlaste tõsiseid hoiatusi, et see seab ohtu meie kõigi heaolu ja jätkusuutlikkuse.

Teadlaste sõnul on inimene kõigest 50 aastaga hävitanud ligikaudu pooled looduslikest elupaikadest. Samas on kiirete keskkonna- ja kliimamuutustega kohanemisel meie üks parim vastupanurelv just bioloogiline mitmekesisus.

See on loodusvara, mis vajab üha enam kaitset ja ka tänavuse looduskaitsekuu teemaks oli „Igaühe loodushoid“, mis rõhutas meie kõigi ühist rolli loodusväärtuste ja looduskeskkonna hoidmisel. See saab toetuda ainult teadlikkusele ja vabatahtlikule tegevusele, olgu siis riigis, linnas või külas või hoopiski planeedil.

Just oma koduümbruse kujundamine on koht, kus igaüks iseseisvalt saab anda märkimisväärse panuse elurikkuse säilimisele ja selle suurendamisele.

Ainuüksi mõni niitmata murulapp või aiaserv, veesilm või kompostihunnik loovad juba rohkelt uusi elupaiku ja kasvatavad loodusrikkust meie kodu ümber. Lisategevustega, nagu näiteks lindudele ja putukatele pesitsus- või varjevõimaluste loomisega, saab seda veelgi suurendada.

Looduslik mitmekesisus tuleb ka metsast ja põllult ära linna, asustatud kohtadesse, kui loome seal võimalusi, ka teadlikult, enda ümber selleks, et meie väiksemad sõbrad teistest liikidest saaksid ennast meie aedades hästi tunda.

Kutsun teid, tublisid inimesi kogu Eestist, oma koduümbruse elurikkuse tõstmisel mõtlema lahendustele, mis võiksid olla inspiratsiooniks meile kõigile.

Ilu võib tähendada niidetud murulappi oma maja ümber, aga sama ilus võib olla ka see, kui hästihooldatud murulapi kõrvale jääb ka üks kena ja armas rohtunud aianurk. Meil kõigil läheb vaja igapäevast loovust selleks, et oma koduümbrus oleks looduslähedaseks kujundatud, sest nagu Hando Runnel ütles, siis miljon suutjat ja muutjat lükkavad ühiselt võimsa vao.

Loomulikult elab maakeral miljardeid ja meile võib tunduda, et mis siis nüüd meie. Eesti on ennegi olnud maailmas trendilooja. Seda trendi on muidugi ammu enne meid kujundanud juba rahvad, kellel on tõeliselt oma kodus kitsas, aga meie võimalus on näidata, et ka need, kellel on ruumi ümber oma maja käia ja tihtipeale nii, et naabrimees ei näegi, suudavad välja mõelda ilusaid, huvitavaid ja põnevaid lahendusi selleks, et liigirikkus oleks meie aedades suur.

Aitäh selle eest, et mööda Eestit ringi sõites, olgu siis autoga või veel parem rattaga – siis näeb palju rohkem ja jõuab märgata liblikaid ja mesilasi ning lõhnagi tunda – et need kaunid koduloojad pakuvad meile seda silmailu ja nii on see meie ühine hüve.