- Reset + Prindi

Tänuvastuvõtul juubelilaulu- ja tantsupeo korraldajatele presidendi roosiaias

Tänuvastuvõtul juubelilaulu- ja tantsupeo korraldajatele presidendi roosiaias © Mattias Tammet/presidendi kantselei

04.07.2019

Kallid laulu- ja tantsupidude tegijad, juhid ja vedajad, Eesti hoidjad läbi aegade! Meie lauljad ja tantsijad, me tõesti armastame teid väga!

Tuli on tulnud Tallinnasse, et juba täna sütitada tantsupidu ja ülehomme kuulutada avatuks laulupidu.

Meie heliloojatelegi armas Anna Haava kirjutas üle sajandi tagasi:

Meie silmades säravad sädemed,
meie põues lainetab julgus ja jõud,
hoovab elu!

Just nii tunneme ennast täna, suure juubelipeo eel: meist hoovab elu ja võitmatut rõõmu. Sada viiskümmend aastat tagasi ei osanud mitte keegi täpselt ette näha, kui võimsalt mõjub meie inimestele see ühise laulupeo vägi, mille Johann Voldemar Jannsen koos oma kaasteelistega Tartus elama pani. Ma arvan, et kui nad oleks osanud näha, siis oleks see asi meil ära keelatud. Aga näe, ei osanud.

Meie rahva suured peod on meile alati andnud julgust ja jõudu ning eneseusku, mis on kasvanud üksteise toel. Aidanud meil sammuda suure sihi poole, vaba Eesti riigi poole. Ja paraku on seda tulnud teha vähemasti kaks korda.

Meile kõigile on laulu- ja tantsupeod meie rahva elusõna, olid ka rasketel aastatel.

Laulu- ja tantsupidude suurus on nende lihtsas siiruses, mis avab tee otse inimeste südametesse. Laulupidu on raske tõlkida neile, kes ei ole laulupeost kunagi osa saanud, sest nad lihtsalt ei ole Eesti inimesed. Ma olen proovinud seda selgitada ja see on alati olnud üsna keeruline. Need, kes on käinud, need on tundnud. Sellest ei saagi rääkida, neid sõnu ei ole olemas. Laulupidusid tuntakse ja seda siirust peame alal hoidma ja kandma hoolt selle eest, et pidude traditsioon meid ka rahvana alati edasi kannaks. Seda hoolt kanda on ju lihtne, sest katsugu keegi meile öelda, et „ei, sa ei lähe ülehomme laulupeole“.

Me teame, et mõned meist on kurvad sellepärast, et nad ei mahtunud sedakorda tantsupeole ja loodan, et leiame oma viisid ja meetodid, kuidas saame mitmetel platsidel neidsamu tantse tantsida ja võibolla niimoodi, et seda peorõõmu jõuaks rohkem ka Tallinnast kaugemale ja kõikide rühmadeni. Eks meie tantsumemmed ja -õpetajad teavad paremini, kuidas seda teha, aga ma väga tahaksin, et leiduks üks lahendus, kus kõik oleksid rõõmsad ja õnnelikud.

Nii see juba kord on, me tahame tulla laulu- ja tantsupeole tulla ja järelikult see traditsioon kestab ja jätkub. Me tuleme ja tuli tuleb ka.

Tuli on kohal ja pidu on ees. Teie olete kandnud laulu- ja tantsupidude vaimu läbi aegade ning teie juhatamisel oleme ennast erinevatel aegadel – õnnelikumatel ja vähem õnnelikumatel, jõukamatel ja vähem jõukamatel –suureks loonud.

Aitäh teile ja laseme nüüd sellel peol jälle tulla.