- Reset + Prindi

Vabariigi President Võnnu lahingu aastapäeva tähistamisel Cēsises

Vabariigi President Võnnu lahingu aastapäeva tähistamisel Cēsises © Vabariigi Presidendi Kantselei

22.06.2019

Head Läti ja Eesti inimesed!
 
Täna 100 aastat tagasi siin Võnnu all saavutatud võitu tähistame Eestis võidupühana. Aga see pole suur päev vaid Eesti, vaid ka Läti rahva jaoks. Sest nagu ütles minu hea sõber president Vējonis üleeile Balti Kaitsekolledžis – Võnnus võitlesime koos meie ühise vabaduse eest. Võnnus võitsime koos.

Võidud meie vabadussõdades tõestasid, et Eesti ja Läti rahvad väärivad iseseisvust ja väärivad oma riiki. Tõestasid, et meie riikide väiksus, keeruline geopoliitiline asend ning pea lootusetuna näiv olukord ei ole ületamatuks takistuseks, kui me vaid ise tahame ja julgeme oma vabaduse eest seista. Siis toetavad meid ka meie liitlased, ilma kelleta ei olnud me võidukad ei sajandi eest, ega saa olla ka täna. Me ei tohi pidada 1939. aastat traagiliseks paratamatuseks, vaid peame seda pidana saatuslikuks veaks, kuna unustati vabadussõdade õppetunnid.

Täna oleme kindlad, et need vead ei kordu enam iial. Täna teame, et Balti riikide vabadust  hoiame koos ja koostöös meie liitlastega. Nagu me seda tegime ja võitsime ka 100 aastat tagasi. Kaotades ollakse alati üksi. Üheskoos oleme alati võidukad.
 
Soovin teile kõigile ilusat võidupüha! Elagu Eesti! Elagu Läti!