- Reset + Prindi

Galakontsert “Eesti 100 ja Dannebrog 800” Estonia kontserdisaalis, 15. juunil 2019

15.06.2019

Mul on rõõm ja au tervitada Tema Majesteeti Taani kuningannat Tallinnas aastal kui tähistame Eesti Vabariigi sajandat sünnipäeva ja Taani tähistab Dannebrogi, Taani armastatud lipu, 800 aasta juubelit.

Eesti ja Taani diplomaatilised suhted algasid 1921. aastal, kuid meie inimeste ja riikide vahelised ajaloolised sidemed ulatuvad mitmete sajandite taha. Need kontaktid on olnud mitmetahulised. Ajalugu ühendab eestlasi ja taanlasi, nagu kõiki Läänemere ääres elavaid mererahvaid.

Teie Majesteedi sõber President Lennart Meri alustas 1994. aastal oma riigiõhtusöögi kõnet Fredensborgi lossis terase ja rõõmsa märkusega: „Taani kuningaloss asub Kopenhaagenis, aga Taani kuninga aed asub Tallinnas.“ Tänasest on meil ka Taani Kuninganna aed. Mis võiks olla veelgi parem märk meie sõprusest. 100 aastat tagasi, kui sõdisime oma iseseisvuse eest, aitasid Taani vabatahtlikud kaitsta noort Eesti Vabariiki. Taani ei tunnustanud kunagi Nõukogude võimu. Te olite esimeste hulgas, kes taastasid meiega diplomaatilised suhted kui me taas-iseseisvusime. Taani rahvas toetas meie iseseisvust täielikult. Te ei kahelnud kordagi. Suur tänu!

Oleme lähedased sõbrad ja samameelsed Põhja-Euroopa riigid. Jagame sarnaseid väärtuseid. Oleme partnerid Euroopa Liidus ja liitlased NATOs. Teeme koostööd ja toetame üksteist ÜROs. Väikeriikidena on meie ühine huvi kaitsta ja säilitada reeglitel põhinevat maailmakorda. Usume tõsiselt, et julgeolek ulatub meie riigipiiridest kaugemale. Meie koostöö on nüüd arenenud ühiseks regiooni kaitsmiseks.

Teie Majesteet, meie inimesed on omavahel tihedalt seotud peaaegu igal elualal. Tänane kontsert on suurepärane näide meie kultuurilisest koostööst. Tänan, et toote oma visiidiga kaasa niipalju kultuuri.

Tähistagem täna meie riikidevahelisi suurepäraseid suhteid ja nautigem taani ja eesti muusikute muusikat.