- Reset + Prindi

Vabariigi President renoveeritud Eesti saatkonnahoone avamisel Moskvas

19.04.2019

Tere tulemast kõigile renoveeritud Eesti saatkonda – milline kaunis hoone see on!

Kallid külalised!

Eesti saatkond on asunud siin, Malõi Kislovski tänaval, alates 1921. aastast. See on Eesti Vabariigi kõige vanem saatkond. See oli esimene Euroopa riigi diplomaatiline esindus bolševistlikul Venemaal, selle uues pealinnas.

Meie diplomaatilised suhted naabriga loodi aasta varem, seega saame kümne kuu pärast tähistada saja aasta möödumist diplomaatiliste suhete loomisest Venemaaga. Me peaksime ennast selle puhul õnnitlema!

Eriliseks muudab meie saatkonna siin, Moskva südames see, et tegemist on meie kõige esimene diplomaatilise esindusega. On igati loomulik, et esimene diplomaatiline esindus rajatakse naabrite juurde.

Ajaloost on teada, et sellel kunagisel raamatukaupmehe häärberil on olnud mitu palet, üheks väljundiks oli vastiseseisvunud riigi diplomaatiline esindus.

Ajalugu pole olnud meie esinduse suhtes leebe, kuna Teise maailmasõja ajal libises see maja „vaba Eesti“ käest ära. Kuid siiski on ta alati olnud eestlaste kätes ja alati olnud meie esindus. Lihtsalt lipumastist kadus meie sinimustvalge lipp, samuti kadusid meie vapi kolm lõvi. Värv koorus, kuid lootus jäi alles.

Uued tuuled tõid uut täiendust Kalašnõi tänavale, kus paikneb suurim diplomaatide esindus ja kus meie headeks naabriteks on hollandlased ja jaapanlased.

Samas ei ole see hoone kindlasti lihtsalt diplomaatiline valvepost. See hoone on ka koduks meie diplomaatidele, saatkonna töötajatele ja nende lastele. Ma soovin kasutada võimalust, et tänada teid kõiki selle raske töö eest Eesti esindamisel Venemaal, seda nii poliitika kui ka kultuuri vallas. Just viimane on olnud valdkond, mis on hoidnud meie suhet toimimas ka rasketel aegade.

Ja muidugi lähevad minu tänusõnad ka konsulaarosakonnale – ma tean, et see pole lihtne töö, eriti kui ees ootavad pikad riiklikud pühad, näiteks aastavahetus ja õigeusu jõulud.

Venemaalt saabuvad turistid moodustavad igal aastal olulise osa Eestit külastavatest turistidest. Kui ma ei eksi, siis on neist ees ainult soomlased, vähemalt üldarvu poolest.

Eesti saatkond Moskvas on geograafilises mõttes Kremlile üks lähemal paiknevaid saatkondi. Nagu teate, pole see alati tähendanud lähedasi kahepoolseid suhteid.

Ma ei laskuks praegu poliitikasse, selleks on aega hiljem. Soovin lihtsalt öelda, et ehk võimaldab renoveeritud saatkonnahoone anda uue hingamise ka meie kahepoolsetele suhetele. Minu viibimine siin täna on selge märk, et Eesti on valmis oma naabriga suhtlema ja dialoogi pidama.

Võimalik, et me ei saavuta nähtavaid muutusi ühe päeva või ühe aastaga. Kuid ma tean, et iga päev, nädal ja aasta töötavad inimesed nende müüride vahel Eesti ja Euroopa huvides, nii poliitilisi kui ka majanduslikke huvisid silmas pidades. Eestlased – kõik meie üks miljonit inimest – soovivad häid suhteid meie naabriga. Nii rasketel aegadel, kui ka headel aegadel. Ajad ei muutu iseenesest. Inimesed on need, kes neid muudavad.

Ma tänan teid, et olete siin täna meiega. Ma soovin tänada ka kõiki ehitusfirmasid ja kõiki kohalikke töölisi, kes selle tubli töö ära tegid.
Olge kõik tänatud!