- Reset + Prindi

Vabariigi President kooliaasta avaaktusel Narva Vanalinna Riigikoolis

03.09.2018

Kallid sõbrad!

Sellel aastal tähistame Eestis oma vabariigi sajandat aastapäeva ja mul on väga hea meel just tänavu osaleda kooliaasta avaaktusel teie juures Narvas.

Siinsamas teie koolimajas õppis kunagi dirigent ja pedagoog Heino Kaljuste. Ta jõudis oma elu jooksul palju, kuid vast üks olulisemaid asju, mida see Eesti muusikaelu suurkuju tegi, oli meie laulupidude traditsiooni laiendamine. Meie noorte laulupidudele aluse panemine. Veel noore mehena hakkas ta käima mööda Eestit koolides ärgitamas ja selgitamas, oma visadusega leidis ta kaasteelisi ning viis oma mõtte ellu. 1962. aastal toimus esimene noorte laulu- ja tantsupidu, mis nüüdseks on toimunud 12 korda ja on väga loomulik osa meie elust. Miks ma seda täna räägin? Head sõbrad, see on lugu sellest, kuidas üks inimene, üks mõte, ka teie, igaüks teist, saab korda saata suuri asju ja muuta maailma. Tasub unistada ja oma unistustesse uskuda, neid sõpradega jagada, ka võõrastega jagada, leida mõttekaaslasi ja visalt tegutseda.

Ma näen Narvas praegu just sedasama unistuste ja endasse uskumise aega. Üha enam on häid ja suuri mõtteid, mis muudavad Narva linna veel paremaks ja elavamaks. Ja need mõtted ei ole mitte tähtsate onude ja tädide peades, väga paljud nendest mõtetest on justnimelt teie peades. Seda on tore näha, et te tahate ja julgete kaasa lüüa. Vaid siis saab põlve parema. Tervitan siinkohal aktiivseid Narva noori VitaTiimist ja teisi Narva noori vabatahtliku töö tegijaid. Teie ise, teie teete oma linna elukeskkonda mõnusaks.

Hea kool Eestis, mida tähendab hea kool? See ei õpeta käskude täitmist ja korraldustele allumist. Hea kool annab hea hariduse, mille oluline osa on julgus küsida, kaasa rääkida, arvamust avaldada, oskus kuulata, oskus ühiskonnas teistesse lugupidavalt suhtuda ja teistsuguste arvamustega arvestada.

Meie koolil on ka tumedam külg, sest väidetavalt kannatab kuni viiendik lastest meie koolides kiusamise all. Ma mõtlesin selle peale, vaadates neid väikesi lapsi, kes täna kooli tulid ja lugesin mõttes viieni. Teate, ärge laske teistele teha seda, mida te ei taha, et teile tehakse. Kellegi õnnetus ei tee kunagi kedagi õnnelikuks. Ja me teame, et kiusamine on tegelikult enda probleemide väljendamine. Mul on palve kõikidele nendele siin, kes on täna natukene suuremad.

Kõige võimsam relv kiusamise vastu on vanemate kooliõdede ja vendade toetus. Üks väike koolilaps, kellele astub ligi paar aastat vanem koolikaaslane, leiab toe. Meie saame aidata. Kui märkate, et kedagi kiusatakse, siis toetage. Ma olen veendunud, et koos saame hakkama ka koolikiusamisega. Niimoodi saame ka õnnelikuma, targema kooli, parema Narva ja Eesti.

Kallid õpilased, õpetajad ja lapsevanemad!

Täna on pidupäev. Ma soovin kõigile teile avastustest tulvil teekonda ja julgust, sest õppimine ja enesearendamine on katkematu ja ei lõppe lõpueksamite tegemisega.

Lõpetuseks meenutan teise siin koolis õppinud mehe, Eesti esimese haridusministri Peeter Põllu sõnu: „Meie rahvas on imelik, häbeneb võõrkeelt kõnelda vigadega, aga eesti keeles vigu teha meie inimene ei häbene."

Ehk siis, me oleme selles asjas sarnased ja ärge teiegi, kui eesti keel ei ole teie emakeel, häbenege rääkida eesti keelt ka väikeste vigadega, sest meie kõik teeme vigu.

Palju õnne esimesel koolipäeval. Teil on suurepärane kool, hoidke selle kooli vaimu.