- Reset + Prindi

Vabariigi President PPA uue reostustõrjelaeva "Raju" ristimisel Süsta sadamas

Vabariigi President PPA uue reostustõrjelaeva © Politsei- ja Piirivalveamet

16.08.2018

Austatud siseminister, head meremehed!

Tänane päev on Politsei- ja Piirivalveameti laevastiku jaoks mitmes mõttes oluliseks verstapostiks ja märgib ühe pika merereisi lõppu. Selle reisi jooksul on laevastikus puht-arvuliselt olnud küll rohkem ja esmapilgul võimsamaid aluseid, kuid samas pole need alused mitte alati olnud võimelised igal ajahetkel merele minema, või algselt ehitatud selleks, milleks Eesti-sugune väikeriik neid vajab.

Ilmekalt peegeldab seda merereisi reostustõrjelaeva „Kati“ lugu, mille „Raju“ nüüd välja vahetab. Algselt salakaubavedajatelt konfiskeeritud aluse ehitas Rootsi riik ümber reostustõrjelaevaks ja kinkis selle 16 aastat tagasi Eesi piirivalvele. „Kati“ on Eestit pikalt ja tublilt teeninud, kuid arusaadavalt teeb laeva poole sajandi pikkune vanus oma töö.

Asemele saame nüüd aluse, mis on ehitatud Eesti enda laevaehitajate poolt ning algusest peale mõeldud just meie vetes sõitmiseks ja meie riigi ülesannete täitmiseks. Seetõttu soovin siinkohal tänada kõiki ametnikke, kes selle laeva lähteülesande pisidetailideni läbi mõtlesid, Saaremaa laevameistreid, kes meremeeste unistuse reaalsuseks muutsid ja Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi, tänu kellele see kõik võimalikuks sai.

„Raju“ tänase ristimise ja teenistusse võtmisega on PPA laevastik oma merereisiga jõudnud tänaseks punkti, kus kõik neli suuremat alust on uued või suhteliselt värskelt moderniseeritud. See – uudsus ja moodsus – ei ole tingimata väärtuseks omaette, kuid tähendab, et kõik laevad on pidevalt valmis koheselt merele minema ja oma ülesandeid täitma. Sest vaid merel olles saab laevastik tuvastada võimalikke meie vetes liiklevaid kahtlaseid aluseid, turvata ja kontrollida väikesaari, kaitsta keskkonda, päästa meie vetes hätta sattunud meremehi. Teha koostööd nii keskkonnakaitsjatega kui ka Eesti Mereväega. Igal ajal, iga ilmaga.

Kõiki neid ülesandeid hakkab täitma ka „Raju“ vaatamata sellele, et nimetuse poolest on eelkõige tegemist reostustõrjelaevaga. Tean, et kui vaja, siis asendavad reostustõrjepoome hoopis teistsugused „torud“, sest multifunktsionaalsus ei ole tänapäeval vaid väikeriigi sundvalik, vaid üldine trend, mis ei tulene vaid tehnika kõrgest hinnast, vaid ka tervest mõistusest. Selline multifunktsionaalsus ja koostöötahe teiste riigiasutustega peab saama omaseks mitte ainult merel, vaid kogu Eesti laiapindses riigikaitses. PPA laevastiku osas loodan, et nende jätkuva merereisi järgmiseks suureks sihtkohaks saab kaasaegne kaldabaas siit mitte kaugel, Kopli poolsaare teisel küljel.

Tänan!