- Reset + Prindi

Vabariigi President EV100 vabaõhuaktusel Narvas

Vabariigi President EV100 vabaõhuaktusel Narvas

20.02.2018

Täna on Eestimaa väga kaunis. Kõik need inimesed, kes täna said Narvas kätte tänu selle eest, mida nad on Eesti heaks teinud ütlesid, et ei saanud olla paremat kingitust kui sõita läbi Eestimaa sellisel kaunil päikselisel talvepäeval. Aitäh, Narva, et sa asud Tallinnast nii kaugel ning et meil oli võimalus siia sõites mõelda meie Eestile. See oli väga ilus.

Narva jõudes tulvasid minu hinge mälestused. Mälestused jalutuskäikudest, kus mulle on räägitud, milline oli Narva. Teil on olemas Narva vanalinna makett, nii et teie kõik siin Narvas teate, milline teie Narva oli. Alles mõned nädalad tagasi, kui algas Narva tee Euroopa kultuuripealinnaks, meenutasid meie sõprade, Põhjala riikide suursaadikud siinsamas Narvas, et Narva oli Euroopa linn – eelpost ja et ta on seda ka praegu. Seda ei saa lõhkuda buldooseritega, kuigi seda püüti. Narva vanalinn oli pärast II maailmasõja lõppu taastatav, aga teda ei taastatud.

Võib-olla teie, narvakad, võiksite arutada ja mõelda, kas vana Narva süda võiks ühel päeval jälle tuksuda sellisena nagu ta oli. Aeg läheb edasi ja miski ei saa kunagi täpselt endiseks. Samas tänavad ja plaan on linna arterid ja seda tasuks mõelda. Võib-olla on võimalik tuua tagasi midagi sellest Narvast, mis meil oli.

Ka tänases Narvas on palju ilusat, eelkõige Narva inimesed ise. See plats siin oma kolledžihoonega, Narva linnus, jõeäär – see kõik on vaatamist väärt. Ja mina jätkan seda teed Tallinna ja Narva vahel vähemasti seni, kuni Tallinna ja Narva vaheline kaugus kõigi eestimaalaste jaoks võrdub täpselt nende kilomeetrite arvuga. See on täpselt piisav kaugus, et jõuaks mõista, kui ilus on meie isamaa. Mõnikord on meile tundunud, et see vahemaa on pikem kui on see kilomeetrite arv, kuid see jääb üha lühemaks.

Narva lapsed ja lasteaialapsed – mul on väga hea meel, et te kuulate mind ja saate minust aru. Mul on väga uhke vaadata täna siin teid. Nii nagu eile Tallinnas Reaalkooli ees Reaalkooli ja teiste Tallinna südalinna koolide lapsi, kes mälestasid Vabadussõjas langenuid. Homme Tallinnas, ülehomme Pärnus, laupäeval Tallinnas, Paides, Tartus – igal pool kuhu vabariigi aastapäev ulatub, näeme lapsi ja noori.

Kui Eesti taastas oma iseseisvuse, siis algas meie põlvkonna elutöö. Ja täna said paljud juba selle töö eest Eesti Vabariigi tänu. Viie aasta pärast on selle tänu osalisteks see põlvkond, kes praegu on gümnaasiumi ja ülikooli eas. Ma jään ootama teie suuri tegusid. Aga need suured teod algavad eelkõige siit, teie oma linnast Narvast. Kandideerides kultuuripealinnaks ja ka niisama on teil võimalik teha niimoodi oma linn suuremaks, paremaks ja kaugemale paistvamaks. Soovin edu teile ja soovin edu Eestile. Ta on väike, aga päris heal järjel. Ta on väike, aga imekaunis. Me peame teda hoidma, kõik koos, Eks, lapsed? Hoiame Eestit!

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond