- Reset + Prindi

Õpilasleiutajate riikliku konkursi auhindade üleandmisel

05.12.2017

Tere! Rõõm näha! Mõned usinad leiutajad omavad juba tervet tootmisahelat, et edaspidi ka leiutised panna tööle ja viia turule. Tootmisahel esialgu tegeleb lihtsamate toodetega ja siis tõenäoliselt liigub edasi juba innovatiivsemate toodete poole. Aitäh selle kingituse eest.

Kallid noored ettevõtlikud inimesed ja kallid noored leiutajad, asjaosalised ja pöidlahoidjad!

See on väga tähtis, et meil tegelikult terve aasta läbi koguaeg toimub see konkurss. Teie, noored õppurid, selle konkursi kangelased olete välja mõelnud taaskord põnevaid esemeid, millest ma arvan mõnda meist tahaks igaüks kunagi saada käega katsuda ja kunagi saada ka kuskilt osta. Aga kahtlemata on selle konkursi kangelased ka need, kes teil neid leiutisi aitavad vormistada, aitavad kokku panna, aitavad konkursile jõuda – teie vanemad, teie õpetajad – kõik, kes on teinud tööd selleks, et midagi uut välja mõelda.

Palju õnne! See siin on ainult vahefiniš, kindlasti paljudel teist läheb see leiutamise töö edasi ja ka leiutaja toetamise töö ei ole ka mitte kerge sellepärast, et loominguline inimene võib mõnikord olla väga heas tujus, mõnikord väga pahas tujus, kui midagi hästi välja ei tule. Head toetamist ka kodustele edaspidiseks.

Sest leiutamine kahtlemata on looming. Tavaliselt, kui öeldakse sõna „looming", siis tuleb silme ette midagi kunstist, midagi teatrist, mõni luuletus tuleb kohe pähe. Aga tegelikult algab igasugune leiutamine sellest, et te näete midagi enda ümber, mis jääb peas tiirlema, tekitab mõne mõtte. See on täpselt samasugune looming. Selle loomingu käivitav jõud on alati see, et vaadake, meie maailm ei ole üldse täiuslik, ta on võrdlemisi ebatäiuslik. Ta on mõeldud kandma paljusid liike, aga mitte andma ühelegi liigile niisugust eelist, nagu meie liik on siin endale võtnud ja seetõttu ta meile tundubki ebatäiuslik. Siis selleks, et neid ebatäiuslikke kohti koguaeg parandada, oleme me loonud väga palju tehiskeskkonda ja loomulikult ei ole me inimesena suutnud seda teha nii osavalt kui näiteks evolutsioon on loonud raku või rakutuuma, raku paljunemise mehhanismi. Meie peame koguaeg tegema asju paremaks. Nii, nagu me looduseski teame, et evolutsioon teeb ikkagi koguaeg asju paremaks. Nii et kõik need asjad – evolutsioon, looming, meie elukeskkond – kõik on ühe asja erinevad tahud.

Mulle väga meeldib see, et noored inimesed ei mõtle sugugi ainult omavanustele mõeldud leiutiste peale. Näiteks mõte sellest, et ostukäruga koos võiks olla ju ka luup, millega vanemad inimesed saaksid lugeda seda tootel olevat kirja. Miks mitte ainult vanemad, ka nooremad inimesed, sest ega normaalse nägemisega inimene ei peagi seda sealt purgi tagaküljelt lugeda nägema, ütleb minu silmaarst. Loomulikult on tore ka mõte lisada pakendile QR kood, et mobiiliäpiga saaks toote kohta rohkem teada. Ka need ei ole tingimata mõeldud ainult oma sõpruskonnale ja ainult oma põlvkonnale, vaid hoopis vanematele inimestele, kellel võibolla juba tervisehädad ei luba mingeid asju süüa.

Need olid paar ideed, aga konkursile esitati peaaegu tuhat mõtet. Ja need tuhat mõtet on tegelikult tõeline varandus. See näitab, et meil on 1000 noort leiutajat. Meid on 1,3 miljonit inimest ja meil on vaja, et kõik nad oleksid natukene leiutajad. Aga tuhat on päris hea algus, kutsuge oma sõpru ja tuttavaid ka kaasa veelgi rohkem mõtlema, kuidas teha elu meie ümber paremaks.

Eelmiste konkursside kogemus lubab ka seda uskuda, et mõne aasta pärast on tänastest konkursi-ideedest saadud juba ühtteist reaalselt ellu viidud.

Helkurservadega ülekäigurajad, pihustatavad helkurid – need varasemate konkursside ideed on juba linnapildis olemas. Head ideed võivad isegi maailma vallutada. Väidetavasti on ka Taxify platvorm võitjate hulgas olnud neli aastat tagasi. Saab muuta ka maailma ja omaenda finantsseisu, mis on ka mõnikord päris oluline.

Mis te arvate, kes Eesti kõige kuulsam leiutaja olla võiks? Kõige noorematel siin saalis turgatab ilmselt esimesena pähe koeratüdruk Lotte isa Oskar Leiutajatekülast, tõeline oma ala entusiast.

Minu arvates ka sina ise, Lotte, oled väga hea leiutaja sellepärast, et sul on see hea omadus, et sa võtad asja ette ja siis isegi, kui alguses kohe üldse välja ei tule, siis sa ikkagi lähed siis teist kaudu ja teed jälle edasi sellepärast, et leiutamise juures on üks peaaegu kõige tähtsam omadus see, mis just sul, Lotte, olemas on. Ei tohi alla anda, peab olema järjepidev, katsetama uuesti, sest kohe ei tule kindlasti kõige parem prototüüp. See on täitsa selge.

Eesti pinnalt võrsunud leiutajatest, kes on saanud maailmakuulsaks peale Lotte ja Lotte isa? Kas te seda teate, et ühel meie leiduril on olemas omanimeline taevakeha ja see inimene on siinsamas Tallinna lähedal Naissaarel sündinud Bernhard Schmidt. Ta ei leiutanud mitte loomulikult seda taevakeha, vaid Schmidti kaamera, mida kasutatakse teleskoopides tähistaeva fotografeerimiseks. Need on väga ilusad pildid, mis lausa kutsuvad tähistaeva saladusi avastama. Temast teavad tegelikult üsna vähesed eestlased, aga me oleme andnud olulise panuse selleks, et korralikult üleüldse saaks kodust kaugemale vaadata.

Ja mõnikord on leiutistega niimoodi, et kui Bernhard Schmidti ja tema leiutist ei tea Eestis väga palju inimesi, siis näiteks tänapäevastest leiutistest ma arvan, et me kõik teame Skype'i, aga leiutajaid, kes selle taga on, teame me võibolla märksa vähem. Tänapäeval tihtipeale ei seondu leiutis enam nii selgelt, nagu Schmidti kaamera, tema enda nimega, mida maailmas kõik teavad ja on inimeste endi valik, kas siis, kui leiutamine on tulnud hästi välja, kas siis järgmine kord edasi liikudes kasutada ka seda, mis on sellest leiutisest kasu olnud. Mitte ainult tehniliselt, sest loomulikult saab Skype'i põhjal arendada uusi teenuseid ja tooteid, aga ka seda ressurssi, mis sellega on koju toodud. Ja miks ma just Skype'i mainin, ongi just see põhjus, et Skype'i leiutajad on sellised vahvad leiutajad, et nad on tegelikult vabastanud oma käed ja mõtted Skype'ist juba aastaid tagasi, aga nad koguaeg leiutavad koos teiste Eesti ettevõtetega uusi idufirmasid ja uusi tegevusi just selleks, et meil Eestis hästi läheks. Sellepärast on väga hea, et pärast esimest õnnestunud katset ka edasi teha asju. Ükskõik, kas sama tehnilise lahenduse baasilt või miks mitte ka nii, nagu Skype'i omad on teinud, et hoopiski kasutades seda ressurssi, mis leiutamine on neile toonud.

Sest teate, leiutamine ikka teeb küll igakülgselt rikkaks. Rahast ma rääkisin, aga see, kui tark saab olla inimene, kui ta mõtleb maailma asjadele, on päris uskumatu. Me ei kasuta ju suurt osa oma ajupotentsiaalist igapäevases elus. Aga just see, kui vaadata igapäevaseid asju, minupärast laternat, mille alla lumi parasjagu langeb, siis ka see võib tekitada mõtteid, kuidas luua midagi uut.

Edu teile ja ilusat konkursi auhindade vastuvõtmist ja näeme ehk jälle ka järgmisel aastal. Ja loodetavasti õnnestub mõndagi leiutist ka poest osta.

Aitäh!