- Reset + Prindi

Vabariigi President Eesti parimad ettevõtted 2017 galal

05.10.2017

Austatud kohalviibijad,

lugupeetud Eesti ettevõtjad!

Meil läheb hästi, paremini kui me aasta tagasi loota oskasime. Aga tegelikult te teate seda, sest oodatust paremini on meil läinud teie pärast. Teie olete suutnud õigeaegselt tajuda majanduskliima paranemist ja olla valmis uueks kasvuks. Kindlasti on osa uuest tõusust see, et meil on peale kasvamas uus põlvkond ettevõtjaid. Selliste ettevõtjate põlvkond, kelle jaoks on maailm nii kaua kui nad ennast mäletavad, olnud alati avatud, nii füüsilises plaanis kui ka läbi interneti.

Täna on meil õigus olla rõõmsad ja tunnustada edukamaid endi hulgast. On väga hea, et selleaastase ettevõtlusnädala peamiseks sihtgrupiks on noored, 15-30 aasta vanuses ettevõtjad. Ajast, kui meie eelmine ettevõtjate põlvkond areenile astus, on möödas pea 30 aastat ning meie ettevõtluses seisab ees vältimatu põlvkonnavahetus. On aeg, et areenile astuksid noored, et viia edasi oma perekonna loodut või alustada sellega, mille peale vanem põlvkond pole tulnud või poleks tulla saanudki. Noor inimene ei karda riski, isegi kui see talle meie, vanemate meelest, lausa näkku lõriseb. Noor inimene võtab selle võitluse vastu. Ja võidab.

Sellest, kui jõuline ja rohkearvuline see uus põlvkond on ja mida sujuvamalt põlvkonnavahetus toimub, seda julgemalt saab Eesti tulevikku vaadata.

Mõnes mõttes on täna olukord palju lihtsam kui veerand sajandit tagasi, sest nüüd on uutel tulijatel silme ees eelmise generatsiooni ettevõtjad ja nende tegevus, saavutused ja luhtumised. Seejuures saavad nad alustada väljakujunenud õigusriigis, mis on üks Euroopa vabamaid, aga ka bürokraatiavaesemaid tegevuskeskkondi. Eelkäijatel tuli veerandsada aastat tagasi edasi rühkida alles kujunevas riigis ning peamiselt enda katsete ja eksituste najal. Aga võib-olla olid aegade alguses jälle marginaalid priskemad, kes teab. Oli ruumi eksida ja ikka veel ka tulu teenida. Kiire inflatsioon parandab teadupärast ettevõtja vigadest nii mõnegi, olgu selleks 10% liiga kallilt ostetud seade või ettevõtte tootlikkust ülehindav palgakasv. Stabiilses keskkonnas peab olema täpsem. Igatahes oleme me nüüd jõukamad kui kunagi varem ja tunneme maailma paremini kui iial enne.

Kuid muidugi peavad noored ettevõtjad olema märksa ambitsioonikamad kui eelmine ettevõtjate põlvkond.

Elu ja maailm on muutunud tunduvalt keerulisemaks. Tehnoloogia on endaga kaasa toomas veel suuremat sotsiaalmajanduslikku muutust kui seda omal ajal põhjustasid aurumasin ja elekter. Aga kui aurumasina ja elektri imettegev mõju produktiivsusele kestis vähemasti sajandi, siis nüüdsed uued tehnoloogiad asenduvad järgmise 10 aastaga jälle täielikult uuesti.

Et olla järgmistel kümnenditel edukas, peavad kõik, nii algavad kui ajalooga ettevõtted, suutma väga kiirete muutustega kaasas käia. Eksivad ja kaotavad need, kes võrdlevad tehnilise arengu poolt põhjustatud muutusi mistahes varem aset leidnutega ega mõista, et uue aja võimaluste aknad on lahti vaid aasta-paar, enne kui sulguvad ja avanevad jälle uued.

Mitte kunagi varem ei ole muutused toiminud nii kiiresti, ega mõjutanud põhjalikult ning üheaegselt elu kõiki tahke kui nüüd. See ei ole üksnes inimeste liikumine majanduse ühest valdkonnast teise või töö profiili muutumine. Seda on juhtunud ka varem. Nüüd muutub lisaks töö ja töötamise sisule ka inimene ise, tema suhtlemine, maailma mõistmine, käitumine ning koos sellega ka kogu ühiskond.

Sellised sajandeid aus olnud väärtused, mis olid alles hiljuti ja on traditsioonilisemates sektorites veel praegugi eriti hinnatud, nagu pidev töötamine ühe tööandja juures ühes ja samas ametis, on hakanud kaotama oma tähendust nende asemele on tulnud õppimis- ja kohanemisvõime, soov teha igal aastal endale täitsa uus karjäär, pakkuda oma oskusi iseseisva majandusüksusena. Aga lihtsad ja rutiinsed tööd lihtsalt antakse krattidele.

Et olla ja jääda muutuvas maailmas edukaks, peavad koos meie tehnoloogilise taibuga kasvama ka loomingulised oskused. Need aitavad meil maailmas, mitte ainult kodus, olla selle pöörde sooritajate esireas. Muidugi peab kasvama meie seadusruum, sest suuri muutusi saavad tänapäeval edukalt takistada ajale jalgu jäänud reeglid. Me näeme, kui raskesti suudab Euroopa kohaneda digitehnoloogiast veetud majandusega ja luua sellele soodsad kasvutingimused.

Rõõmustaval kombel me kodus neid piiravaid asjaolusid ei taju. Me juba mõtleme sellele, mida teha krattidega, tehislikult intelligentsete masinatega, kuidas neid enda kasuks tööle panna. Me ei mõtle, kuidas kratti maksustada ja tema tegevusvabadust piirata. Me esivanemate unistused on meie päris maailm.

See taipamine paneb meile kohustuse ikkagi ka ise unistada võimatust, et luua oma lapselapselaste päris maailm. Kas mõistaksime täna nii hästi, kuidas mahutada oma õigusruumi kratti, kui me esivanemad poleks teda juba sajandeid tagasi endale ette kujutanud? Mis on meie aja müüt, meie kättesaamatu unistus, mille saaksime pärandada oma tulevastele põlvedele, mis aitaks neid 23. sajandil?

Avatud ja konkureerivas maailmas läbilöömiseks on meil vaja senisest rohkem suhtluspraktikat, enesekindlust, julgust enda ideedest rääkida, kaasosalisi leida ja oskusi oma plaane ellu viia. Kuid mitte kunagi ei ole võimalik saavutada edu, kui ei julgeta astuda esimest, kõige raskemat sammu, kuni ei ole kogetud, et ideed tekivad ja arenevad tegutsedes, mitte oodates. On vaja, et meie hariduse korraldus ja komberuum selliste väärtuste tugevnemisele omalt poolt enam kaasa aitaks. Mis on kurvi taga, ei hakka ka tänaste tehnoloogiate valguses paistma meile enne, kui oleme ükskord teele asunud. Lihtsalt kurvid tulevad ette varasemast sagedamini.

Mul on hea meel, et tänaste võitjate hulka kuuluvad just uue aja väärtusi kandvad ettevõtjad.

Tänan teid teie südiduse eest ja soovin kõikidele kohalviibijatele edu ja rõõmsat peotuju. Homme lähme jälle kõik tööle, et taas siin kohtuda järgmisel aastal. Siis on muidugi jälle kõik hoopis teisiti.