- Reset + Prindi

Vabariigi President Kersti Kaljulaid Eesti parimad ettevõtted 2016 galal 13. oktoobril 2016 Kultuurikatlas

13.10.2016

Austatud kohalviibijad,
Valitsuse liikmed,
Lugupeetud Eesti ettevõtjad!


Mul on hea meel tänasel õhtul näha, et teie elu ei koosne ainult argipäevadest. Jah, argipäevad on need, mis loovad väärtust, kuid iga tootliku päeva lõpuks on mõistlik korraks tunda rõõmu sellest, mis on valmis - ja ehk sellestki, mis homme ees.

Täna tunneme koos rõõmu ja oleme uhked. Seda uhkust on tarvis meile kõigile. Nii tekib, kasvab ja levib energia, mis Eesti majanduse tänasesse päeva on toonud.

Kuid ärevusega elan kaasa ka Teie homsele. Ma näen, kuidas Teie, ettevōtjad, valmistute selleks, et lüüa sisse see keskmise sissetuleku klaaslagi, mille all me täna olulises osas sektorites veel kinni oleme.

Selle klaaslae olemust on oluline taibata enne, kui hapnik lõpeb ja me väsime ennast üha enam ja enam ninaga vastu klaasi surudes. Veel enne tuleb leida väljapääs, ōigemini väljapääsud, sest lihtsad, selged ja valed või ainult lühiajaliselt õiged suured üksiklahendused meid ei rahulda. Ma näen, et te selle nimel töötate ja elan Teile kaasa.

Võti on leiutamises. Enam ei ole võti teiste leiutiste kiires kopeerimises. Enam ei ole võti läbi välisinvestorite kiires tehnoloogia parandamises. Enam ei ole võti läbi välispartnerite oma turukompetentsi tõstmises. Nüüd käib mäng panga peale - kas me suudame olla innovatsiooniliidrid?

Kas suudame pakkuda oma leiutisi laiale maailmale, laieneda ilma tulevastest tuludest liiga paljus loobumata? Võtta tööle inimesi teistes riikides oma äri edendamiseks nii, nagu meid endid seni on võetud? Võtta võim kogu ahela üle seal, kus ahela osa kontrollimine ei loo olulist lisandväärtust?

Seistes siin teie ees ja mõeldes tänastele auhinnasaajatele, usun - te suudate. Klaaslaes on juba mõrad, mõned sektorid on juba peaaegu vabas õhus. Mäng käib ka aja peale - kas suudame oma väheneva tööjõu kõrgemad nõudmised rahuldada ja minna edasi tagasilöökideta?

Paljud tänased tulusad tööd on paindlikud, ettevõtmise rõõmu ja ise otsustamise vabadust pakkuvad. Noored otsivad tööturult just nimelt vabadust, mitte enam lihtsalt rakendust. Vaba vaim vajab vaba keskkonda, et luua ja kasvatada. Olge nõudlikud, et selline keskkond teil oleks!

Ja veel - vabadus, see on teistpidi alati vastutus. Te saate kaitsta oma vabadusi, kui võtate vastutuse meie majanduskeskkonna eest. Aus mäng vajab vähem kohtunikutööd. Ma näen, et üle aastate paraneb seegi mõistmine.

Aitäh teile kōige tehtu eest ja õnne teel tulevikku!