Kõned

Vabariigi President renoveeritud Eesti saatkonnahoone avamisel Moskvas

Vabariigi President renoveeritud Eesti saatkonnahoone avamisel Moskvas

Tere tulemast kõigile renoveeritud Eesti saatkonda – milline kaunis hoone see on!

Kallid külalised!

Eesti saatkond on asunud siin, Malõi Kislovski tänaval, alates 1921. aastast. See on Eesti Vabariigi kõige vanem saatkond. See oli esimene Euroopa riigi diplomaatiline esindus bolševistlikul Venemaal, selle uues pealinnas.

Meie diplomaatilised suhted naabriga loodi aasta varem, seega saame kümne kuu pärast tähistada saja aasta möödumist diplomaatiliste suhete loomisest Venemaaga. Me peaksime ennast selle puhul õnnitlema!

Eriliseks muudab meie saatkonna siin, Moskva südames see, et tegemist on meie kõige esimene diplomaatilise esindusega. On igati loomulik, et esimene diplomaatiline esindus rajatakse naabrite juurde.

Ajaloost on teada, et sellel kunagisel raamatukaupmehe häärberil on olnud mitu palet, üheks väljundiks oli vastiseseisvunud riigi diplomaatiline esindus.

Ajalugu pole olnud meie esinduse suhtes leebe, kuna Teise maailmasõja ajal libises see maja „vaba Eesti“ käest ära. Kuid siiski on ta alati olnud eestlaste kätes ja alati olnud meie esindus. Lihtsalt lipumastist kadus meie sinimustvalge lipp, samuti kadusid meie vapi kolm lõvi. Värv koorus, kuid lootus jäi alles.

Uued tuuled tõid uut täiendust Kalašnõi tänavale, kus paikneb suurim diplomaatide esindus ja kus meie headeks naabriteks on hollandlased ja jaapanlased.

19.04.2019

 

Uudised

Presidendid Kaljulaid ja Putin arutasid Moskvas kahe riigi omavahelisi suhteid

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Moskvas Vene Föderatsiooni president Vladimir Putiniga. Kohtumise peateemadeks olid kahe riigi omavahelised suhted, majanduskoostöö ning laiem rahvusvaheline olukord.
 
„Õigem on rääkida teineteisega kui teineteisest ja see on ka põhjus, miks tänane kohtumine toimus,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist ning lisas, et oluline on rääkida isegi siis, kui on juba ette teada, et mõnedes küsimustes on põhimõttelisi eriarvamusi. „Aga kahe naabri suhetes on alati ka teemasid, kus meie huvid langevad kokku ning kus me saame midagi ära teha oma inimeste ja ettevõtete jaoks.“

18.04.2019

 

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Jüri Ratase

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Jüri Ratase

President Kersti Kaljulaid kirjutas täna Portugalis alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas.

16.04.2019

 

Eesti ja Portugali riigipead arutasid võimalusi koostöö süvendamiseks

Eesti ja Portugali riigipead arutasid võimalusi koostöö süvendamiseks

Portugalis riigivisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna oma kolleegi Portugali presidendi Marcelo Rebelo de Sousaga. Peamisteks teemadeks, mida riigipead arutasid, olid võimalused kahe riigi koostöö süvendamiseks digiteemade ja e-riigi vallas, julgeolekuküsimused ning Euroopa Liidu tulevikku puudutav.

„Eestil ja Portugalil on palju ühist – mõlemad me riigid on uuenduslikud ja digilembesed, mõlemas nähakse Euroopa Liitu kui lahendust, mitte kui probleemi. Ja mõlemas riigis on selge arusaamine, et julgeolek on jagamatu ning hõlmab 360 kraadi meie ümber, lisaks ka kübersfääri,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Portugali kolleegiga. Vabariigi President tutvustas kohtumisel ka Eesti e-riigi võimalusi ja arengut.

16.04.2019