Kõned

Vabariigi President XXVII laulupeo avakontserdil „Õpetajale“

Kallis Eesti rahvas!

150 aastat tagasi ta toimus meie esimene laulupidu. Oleks tsaarivõim toona teadnud, mida laulupidu eesti rahvaga teeb – ei oleks seda pidu ilmselt kunagi toimunud. Laul teeb eestlase rõõmsaks. Laul teeb eestlase julgeks ja laul teeb eestlase vabaks.

Ka siis, kui sumisesime rohkem nagu suletud suuga, oli laulu- ja tantsupeol eestlane olemist ikkagi veidi rohkem kui hallis argipäevas. Mõte me peas oli kõigil ju üks, kui laulsime – oli õnn, oli rõõm, oli naer, oli nutt.

Jah, okupatsiooniaja pidude näol olid ka armid, võõrad laulud. Aga ikkagi oli Koit ja oli Isamaa. Ja veeretati Viru valssi, ja viire takka loojus päike. Mõistsime ütlemata. Ja jäime alles. Las ta siis kumiseb meiega tänagi kaasa – see minevik, olevik ja muidugi tulevik!

Laulupidude tulevik, muide, sebib täna ja homme siin laulukaare esiridades. Kus nemad lähvad, põrand põrub. Ikka nii, nagu meie väsimatud tantsuõpetajadki tahavad – rõhksamm vastu maad. See on väikese eestlase tänane, naerulohkudega maailm.

Nemad, need väikesed eestlased, laulavad juba maast, mida armastavad. Nad laulavad sellestki, et õnn ei tule pikutades, pigem sabast sikutades. On nii lapsed? Just need on eestlaste laulud – kild lootust igas nukras hetkes ja väike manitsus ka igas rõõmsas päevas.

Head eestlased!

On lauluaeg. Olge meiega! Ja laulge julgesti meiega, sest meie dirigendid on ka teie dirigendid, sel nädalavahetusel on kogu võim just nende käes!

 

06.07.2019

 

Uudised

President Kaljulaid arutas Pariisis Euroopa kaitsekoostöö tulevikku

 President Kaljulaid arutas Pariisis Euroopa kaitsekoostöö tulevikku

President Kersti Kaljulaid osales täna Pariisis Elysee palees toimunud lõunasöögil, kus Prantsusmaa juhitud Euroopa kaitsevalmiduse algatusse panustavate riikide valitsus- ja riigijuhid arutasid Euroopa kaitsekoostöö tuleviku üle.

14.07.2019

 

President Kaljulaid on töövisiidil Pariisis

Vabariigi President Kersti Kaljulaid osaleb täna Pariisis Prantsuse rahvuspüha tähistamisel.

Eesti riigipea osaleb täna Pariisis Prantsuse rahvuspüha tähistamiseks korraldataval sõjaväeparaadil. Samuti kohtub riigipea sellele järgneval lõunasöögil Euroopa kaitsevalmiduse algatusega liitunud riikide valitsus- ja riigijuhtide lõunasöögil, kus arutatakse Euroopa kaitsekoostöö tulevikku.

14.07.2019

 

President Kaljulaid kohtus täna oma vastse Läti kolleegiga

President Kaljulaid kohtus täna oma vastse Läti kolleegiga

Riigipead kinnitasid pressikonverentsil, et seisavad Euroopas ühiste väärtuste eest. Samuti rõhutas president Kaljulaid, et Eesti ja Läti peaksid lisaks piiriülesele digikoostöö suurendamisele alustama ka ühise pakendringlusega.

10.07.2019