Kõned

Vabariigi President Silverspoon auhinnagalal Lennusadamas

Head kokad, restoranipidajad, lihtsalt hea toidu sõbrad!

Mul on hea meel, et tänase õhtu fookuses ei ole mitte tähtsate inimeste kõned, täna ma pikalt ei räägi. Täna on fookuses inimesed, kes teistele toiduelamuse pakkumise nimel iga päev pingutavad, nii et nahk märg. Aga kannatage see väike tribuut siiski ära.

Nagu öeldakse ühes raadiosaates – teeme mõisted selgeks! Mis on toit? Koolis õppisime, et toit on igasugune elusorganismidele söögiks ja joogiks kõlbav töödeldud või töötlemata toiduaine, mis sisaldab eluks vajalikke olulisi toitaineid nagu süsivesikud, rasvad, valgud, vitamiinid, mineraalid ning mikro- ja makroelemendid. Toit seeditakse ning omastatakse organismi ja rakkude poolt selleks, et varustada organismi eluks ja kasvuks vajalike toitainete, vee ja energiaga.

Mulle bioloogina on selline käsitlus üsna loomuomane, kuigi möönan, et sillerdav vadakuvaht, taldrikuäärt kaunistav peeditolm ja pastinaagipüreed trooniv samblakrõps võivad selle peale ka pisut solvuda. Sestap vaatame laiemalt. Nii kitsas käsitlus ei annaks ka piisavalt hästi edasi tänase õhtu mõtet. Kuigi üks mu hea tuttav imestab ka iga kord, kui ma toidu üle virisen, et milles probleem – toit on vaid loetud hulk kaloreid, et jõuaks toimetada. Tegelikult ei ole.

Kõik need, kes mind tunnevad, teavad et võin lõputult kõnelda, kuidas täpselt peab toimima õige pärmitainas, või et ei ole piparkooke ilma potase ja põdrasarvesoolata. Kõige tähtsam on muidugi see, kuidas prepareerida kala ja viia see läbi suitsuahju niimoodi, et teisest otsast välja tulev produkt ka pärast jahtumist ikka veelmahlane oleks. Teate seda ahvenasaba tunnet, eks ole?

16.11.2019

 

Uudised

Prantsusmaa kõrgemate riigiametnike koolis lõpetas president Kersti Kaljulaidi nimeline kursus

Prantsusmaa kõrgemate riigiametnike koolis lõpetas president Kersti Kaljulaidi nimeline kursus

President Kersti Kaljulaid osales täna Prantsusmaa kõrgemate riigiametnike kooli ÉNA omanimelise kursuse lõpuaktusel, kus rääkis Prantsusmaa tippjuhtidele vajadustest mõtestada ümber riikide ja nende kodaniku suhe globaalses digiühiskonnas.  

14.11.2019

 

President Kaljulaid osaleb Pariisi Rahufoorumil

President Kersti Kaljulaid on sel nädalal töövisiidil Pariisis, kus osaleb president Macroni kutsel Pariisi Rahufoorumil ja kõneleb UNESCO peakonverentsil ning e-valitsemist puudutaval GovTech tippkohtumisel.

11.11.2019

 

Vabariigi President: energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus toetavad üksteist

Vabariigi President: energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus toetavad üksteist

Täna kogunes riigipea kutsel Riigikaitse Nõukogu arutama, kuidas mõjutab Eesti energiajulgeolekut liikumine süsinikuneutraalse energiamajanduse poole. Nõukogus jõuti järeldusele, et oskusliku turukujundamise abil saab Eestil tulevikus olema senisest pigem hajusam energiatootmine ja erinevad salvestusvõimsused, mis on vähem sõltuvad suurtest võrkudest ja ühest tootmisvõimsusest. Õigete regulatiivsete meetmetega saavutame, et Eesti energiajulgeolek ja varustuskindlus saavad senisest paremini tagatud, lausus president Kersti Kaljulaid pärast kohtumist.

08.11.2019