Kõned

Kindralleitnanti auastmetunnuste üleandmisel Martin Heremile

Austatud kaitseminister, head kindralid, kommodoor, daamid ja härrad!

Martin Heremi teekond Kaitseväe juhiks algas minu jaoks hetkest, kui ta ütles, et on valmis kaitsma Eesti riiki ka kivikirvega, kui muud ei anta. Me teame, et tegelikult suudame siiski pisut paremini. Oleme püüdnud juba mõnda aega seda kolmandat tärni sulle lisada, aga see on paar aastat viibinud.

Nüüd lõpuks saab see kolmas tärn sind „kätte“. Just see – sisu eelistamine välisele vormile – iseloomustabki kõige paremini meie Kaitseväe juhatajat. Sest igasugust välist hiilgust oled sa jõuliselt kärpima asunud. Ja õige ongi, sest väline hiilgus on tihti pöördvõrdelises seoses tegeliku võitlusvõimega. Tegeliku sisu osas on Kaitsevägi aga ainuüksi nende kahe aastaga palju arenenud.

Me oleme eelnevatel aastatel väga palju keskendunud võimeplaneerimisele ehk sellele, milline meie Kaitsevägi peaks olema. Pisut vähem aga operatiivplaneerimisele ehk sellele, mismoodi me selle väega sõda peame, kui vajadus peaks tekkima. Olen isegi briifides märganud, et see on muutunud.

Ka minule ei seletada enam meie Kaitseväe vajadusi mitte läbi selle, mida oleks vaja, vaid läbi selle, kuidas me olemasolevaid asju kasutame ja ennast kaitseme. Ja mitte ainult ennast, vaid ka oma lähemaid liitlasi. Just nüüd oleme hakanud palju rohkem mõtlema Balti riikide kaitsmisest kui tervikust, sidunud selle ära uute sõjaliste võimetega, mida võiksime Läti ja Leeduga kahasse arendada.

Meie aja- ja reservteenistust oled sa muutnud veelgi inimnäolisemaks ning vabadele kodanik-sõduritele kohasemaks. Kuigi leidus skeptikuid, kes arvasid, et distsipliini ja motivatsiooni kasvatab kõige paremini igaõhtune kasarmulae põrnitsemine ja igahommikune voodinurkade mõõtmine.

01.03.2021

 

Uudised

Vabariigi President sõidab esmaspäeval ühepäevasele töövisiidile Hispaaniasse

President Kersti Kaljulaid teeb esmaspäeval töövisiidi Hispaaniasse, et tähistada saja aasta möödumist Eesti ja Hispaania diplomaatiliste suhete sisseseadmisest. Kohtumised Hispaania riigi juhtidega keskenduvad viiruskriisi vastu võitlemise, julgeoleku, digi- ja rohepöörde teemadele.

„Hispaania on meie partner Euroopa Liidus ja lähedane liitlane NATOs, Hispaania hävitajad on korduvalt olnud meie Ämari baasis meie õhuruumi valvamas. Selleks, et ka geograafiliselt kaugemal asuvad liitlased jätkuvalt mõistaks meie piirkonna julgeolekuohte ja jagaks meie tunnetusi, peame ka ise tundma huvi ja mõistma neile olulisi teemasid. Julgeolek on jagamatu ja selle loomisega tuleb tegeleda igas suunas NATO ümber,“ selgitas riigipea välispoliitika nõunik Lauri Kuusing tähtpäevale ajastatud visiidi tagamaid.

05.03.2021

 

President Kaljulaid kohtus täna Vilniuses oma Leedu kolleegiga

President Kaljulaid kohtus täna Vilniuses oma Leedu kolleegiga

Täna Leedus töövisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus Vilniuses Leedu riigipea Gitanas Nausedaga. Kroonviiruse vastase võitluse kõrval kujunesid kohtumise peateemadeks energiapoliitika ja –julgeolekuga seonduv ning viimased arengud idapartnerlusriikides.

03.03.2021

 

Vabariigi Presidendi vabakonnanõunikuks saab Triin Toomesaar

Vabariigi Presidendi vabakonnanõunikuna alustab uuel nädalal Triin Toomesaar, kes vahetab selles ametis välja Praxise juhiks siirduva Urmo Kübara.

03.03.2021