Kõned

Tööandjate aastakonverentsil „Tuulelohe lend“

Kallid Eesti ettevõtjad!

Mõeldes Eesti majanduse arengust, selle minevikust, olevikust ja tulevikust, mõtlen ma ikka Põhjamaadest. Soomest, Rootsist, Taanist.

Miks? Aga just Soome, Rootsi ja Taani on riigid, mis meile paljuski sarnanevad – väikesed vananeva rahvastikuga, ressursipiirangutega (väikese puiduerandiga muidugi). Vähem tasub mõelda Norrast, neil on õliressurss, Eesti ikkagi primaarsektori eksportija tõsiselt pole. Seda ressurssi saab edukalt kasutada majanduse mitmekesistamiseks, mida Norra ongi teinud.

Aga Soome, Rootsi ja Taani. Nad on vaieldamatult väikeste majandustena edukad. Ja veel – poliitikule kõige tähtsam küsimus: mida arvab rahvas?

Põhjamaad on meie rahva jaoks võrdlusbaasiks. Eesti inimest ei huvita, kui hästi me raudse eesriide tagant väljujatega võrdluses oleme arenenud. Neid huvitab, et oleme 50-aastasest mahajäämusest 30 aastaga pool tasa teinud – võrdluses Põhjamaadega. Koos vastavate ühiskonnas tasakaalustamata jäetud kõrvalefektidega, mis kiire tootlikkuse kasvu ja rahvastiku kontsentreerumisega kaasneb, aga see on üks teine teema.

Täna jääme lihtsama osa juurde – majanduse areng.

25.03.2021

 

Uudised

President Kaljulaid arutas Hispaania välisministriga julgeolekuküsimusi

President Kaljulaid arutas Hispaania välisministriga julgeolekuküsimusi

Vabariigi President kohtus täna õhtupoolikul Kadriorus Eestisse ühepäevasele visiidile tulnud Hispaania kuningriigi välisministri Arancha González Layaga. Kohtumise peateemaks olid rahvusvahelised suhted ning julgeolekuolukord nii Euroopa lõuna- kui idanaabruses.

09.04.2021

 

President Kaljulaid kuulutas välja korruptsiooni vähendamist ja finantsjärelevalvet puudutavad seadused

President Kersti Kaljulaid kuulutas täna välja korruptsiooni vähendamist ja ELi ülest finantsjärelevalvet tõhustavad seadusemuudatused.

Korruptsioonivastase seaduse muudatustega laiendatakse huvide deklaratsiooni esitajate ringi ministri poliitiliste nõunike ja asekantsleritega ning piiratakse julgeolekuasutuse juhi huvide deklaratsiooni avalikustamist.

08.04.2021

 

Vabariigi Presidendi otsusega võetakse Malle Kobinilt teenetemärk

President Kersti Kaljulaidi otsusega võetakse Malle Kobinilt talle 2014. aastal antud Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärk, mis tuleb tagastada presidendi kantseleile.

08.04.2021