Kõned

Vabariigi Presidendi tervitus kontserdil „Eesti tänab kangelasi“

Me täname teid, meie kallid kangelased.

Kõik arstid, kõik meditsiiniõed, üldse kõik haiglatöötajad, sanitarid, koristajad, toidujagajad—me täname teid.

Me täname teid, meie õpetajad, kes te aitate meie lastel ikkagi koolist osa saada.

Me täname kõiki teid Tänassilmal, Sillamäel ja mujal, kes te toodate meile isikukaitsevahendeid, desinfitseerimisvahendeid ja aitate meil selles kriisis olla kaitstud.

Ma tänan kõiki teid, politseinikke ja ka Tallinna MUPO töötajaid, kes päevast päeva peavad vestlusi inimestega, kes ikka veel ei saa aru, et tuleb püsida kodus.

Ma tänan kõiki teid, kes te lähete iga päev tööle selleks, et me ei jääks selles kriisis tühja kõhuga: toidutootjaid, toidutöötlejaid. Ma tänan teid kõiki, kes te võtate iga päev selle riski, et ikkagi minna tööle ja hoida meie ühiskond toimimas. Sest teie peate. Ma tänan teid.

Ja ma tänan ka kõiki neid, kes saavad jagu kihust minna ilusa ilmaga õue, saada kokku sõpradega. Ma tänan kõiki neid vanemaealisi inimesi, kes püsivad kodus ja paluvad sõpradel, lähedastel ja vabatahtlikel tuua endale toidukraami ja ka apteegikraami koju.

Ma tänan kõiki sotsiaaltöötajaid, kes viivad toitu koju nendele inimestele, kes nagunii ei pääse ise kodust liikuma. Ma tänan kõiki kriisijuhte, kes on pöördunud ka vabatahtlike poole selleks, et meie vanemaealised oleksid kaitstud, et nad ei peaks käima iga päev poes või apteegis.

Ja lõpuks tänan ma kõiki neid, kes saavad aru — meie teised, kes me ei ole eesliinil — meie asi on täna tugev ja tark tagala. Ja see tagala täna tähendab seda, et me ei lähe välja. Kui me läheme välja, siis valime selleks üksildase aja ja koha.

Et me ei kohtu rohkem kui ühe inimesega korraga ja püsime ka temast paari meetri kaugusel. See on raske, aga see on parim, mida me saame teha selleks, et tõesti tänada kõiki neid inimesi, kes täna on eesliinil.

28.03.2020

 

Uudised

President andis nõusoleku Kaitseliidu kaasamiseks Saare- ja Muhumaal

Vabariigi President andis nõusoleku kaasata kuni 40 kaitseliitlast Saaremaal ja Muhu vallas turvalisuse tagamiseks ning homme jõustuvate täiendavate liikumispiirangute kehtestamiseks.

Vastavalt siseministri taotlusele kaasaks Politsei- ja piirivalveamet (PPA) esmajoones kohalikke kaitseliitlasi koos sunni kasutamise õigusega täiendavate liikumispiirangute kehtestamiseks saartel kuni eriolukorra lõpuni.

Alates esmaspäevast muudetakse Saaremaal ja Muhu vallas inimeste liikumispiirangud rangemaks, et kohapealse kroonviiruse levikut senisest tugevamalt piirata. Inimesed peavad püsima kodus ning väljas tohib käia vaid loetud tingimustel ja kaasas peab olema isikut tõendav dokument.

29.03.2020

 

President Kaljulaid on täna Võrumaal virtuaalringkäigul

President Kersti Kaljulaid teeb täna virtuaalse ringkäigu, et saada ülevaade kriisist ja selle vastastest meetmetest Võrumaal, kohtub kohaliku elu edendajatega ning annab Võru Gümnaasiumis koolitunni.

Virtuaalsel kohtumisel Võru linnapea Anti Allase ja abilinnapea Sixten Sillaga räägitakse sellest, milliseid meetmeid on Võru eriolukorraga seoses tarvitusele võtnud ja kuidas hakkama saadakse. Linn on koroonaviiruse Lõuna-Eesti epitsenter ja 25. märtsi hommiku seisuga oli Võru maakonnas 51 haigusjuhtu. Kuidas Lõuna-Eesti haigla toime tuleb, räägib haigla juhatuse liige Arvi Vask.

26.03.2020

 

Vabariigi Presidendi avaldus seoses Eesti esimese kroonviiruse ohvriga

Armas Eesti rahvas!

Täna on see kurb päev, mil Eestis suri esimene kroonviirusega nakatunud inimene. Me kartsime seda, kuigi vargsi ju ikka lootsime, et seda ei tule. Muidugi tuli. Tunnen kaasa lahkunu lähedastele.

Meie, ülejäänud, läheme edasi. Me läheme koos, sest seda viirust saab võita ainult ja ainult üksteist toetades. Kuidas pandeemia Eesti jaoks lõpeb, sõltub igast inimesest Eestis ja seda otseses, mitte ülekantud tähenduses. Kroonviiruse seljatamisel on igaühe roll ja igaühe otsuste mõju eriti selge ja otsene.

Riikide senine kogemus näitab – üksteisest eemale hoidmine aitab.

25.03.2020