Kõned

Äripäeva TOP 100 auhinnatseremoonial

Äripäeva TOP 100 auhinnatseremoonial

Tere õhtust!

Meil oli võimalus kuulda globaalsetest trendidest ettevõtja vaates. Mina tahaksin rääkida kolmest  olulisest trendist mida mina näen, kus poliitikud-regulaatorid kindlasti sekkuvad, meeldib see siis või mitte.

Kõigepealt meile nii armas tehnoloogiline ja digitaalne maailma muutumine. Jah, see on õige, et aina vähem on tootmistsüklis reaalne tootmine ja üha suurem on teenuse osakaal. Juba enne kroonviiruse kriisi võis täheldada tootmise regionaliseerumist ja teenuste turu globaliseerumist. Nüüd on olukord selline, et kogu maailma poliitilised otsustajad saavad aru, et see on juhtumas. Nad on olnud aastaid kinni ühe teema juures, mis puudutab globaalset digitaalset turgu: suurte küberhiidude maksustamine. Mis on kogu selles pildi muutumises tegelikult ebaoluline nüanss.

Tegelikult on oluline see, et kuna aina suurem hulk tootmist on teenus ja üha suurem hulk teenuseid on globaalsed, siis üksiku teenusepakkuja jõud sellel turul suureneb meeletult. See muutub geograafiast sõltumatuks. Enam ei ole oluline, kas mulle osutab raamatupidamise või disainiteenust keegi Eestist, Ameerika Ühendriikidest või Fidži saartelt. Kõik on ühteviisi hea ja sobiv.

On selge, et sellist globaliseeruvat teenuste turgu ei saa regulaatorid või kui soovite, poliitikud, ignoreerida, midagi tuleb teha. Meie industriaalajastu maksusüsteem, kus inimene läks hommikul masina juurde tööle, kõik läksid ühte kohta, sellest ühest kohast tuli riigieelarvesse palju raha ja siis õhtul läksid inimesed koju ja vastavalt sellele, kuhu nad koju läksid, siis riik osutas neile mingisuguseid ümberjagavaid teenuseid, olgu selleks siis laste koolitamine, sotsiaalteenused, mis iganes. Sellel on lõpp. Seda ei ole enam. See on sama hästi kui lakanud.

Edaspidi on inimestel võimalus pakkuda oma (võibolla olla väga kitsalt spetsialiseerunud ja väga kõrge lisandväärtusega) tööd viies riigis korraga, kümnes ettevõttes korraga. Neil puudub huvi sõlmida kellegiga pikaajalist kokkulepet. Ammugi puudub neil huvi töötada üheksast viieni üksteist kuud aastast. Mis tähendab, et nad ei sobitu enam ei meie maksumudelitesse, ega ka meie teenuse pakkumise mudelitesse. Nad on paindlikumad ja globaalsemad.

27.11.2020

 

Uudised

President Kaljulaid kõneles Austria presidendi ja kantsleriga

President Kaljulaid kõneles Austria presidendi ja kantsleriga

President Kersti Kaljulaid pidas täna videokõnelused Austria presidendi Alexander Van der Belleni ja liidukantsler Sebastian Kurziga, kellega räägiti koroonakriisist, aga puudutati ka kliimamuutusi ning digiteemat ning olukorda Valgevenes.

01.12.2020

 

President Kaljulaid kuulutas välja kaheksa seadust

President Kersti Kaljulaid kuulutas täna teiste seas välja Transpordiameti loomist ja Eesti Euroopa Tuumauuringute Organisatsooniga liitumist puudutavad seadusemuudatused, aga ka kodakondsusseaduse täienduse, millega saab naturalisatsiooni korras saadud kodakondsuse ära võtta raske riigivastase kuriteo toimepanemise tõttu.

Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmisega ühendatakse 1. jaanuarist 2021 lennu-, maantee- ja veeteede ametid üheks ametiks nimega Transpordiamet.

01.12.2020

 

Algab konkurss presidendi noore teadlase, IT-teadlase ning keskkonnateadlase preemiatele

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu kuulutas välja konkursi presidendi noore teadlase ja IT-teadlase ning esmakordselt ka noore keskkonnateadlase preemiale. 

Kõik preemiad on mõeldud kuni 35-aastastele teadlastele, kes teevad uurimistööd Eesti või välisriigi teadusasutuse või ülikooli juures. Preemiate suuruseks on 5000 eurot, noore teadlase preemiat rahastab Väino Kaldoja, noore IT-teadlase preemiat Microsofti arenduskeskus Eestis ning noore keskkonnateadlase preemia väljaandmist toetab Chocolala OÜ.

Kandidaate võivad esitada nii taotlejad ise, nende juhendajad, õppejõud ning tööandjad. Kandideerimiseks tuleb esitada avaldus koos eluloo ja kontaktandmetega; teadustöö ja selle olulisuse kirjeldus, asjassepuutuvate publikatsioonide loetelu ning kuni kaks soovituskirja juhendajalt, kolleegilt või erialaorganisatsioonilt. Kõik vajalikud dokumendid tuleb saata hiljemalt 7. jaanuariks 2021 digitaalselt allkirjastatuna Vabariigi Presidendi Kultuurirahastule e-posti aadressil vpinfo@vpk.ee

01.12.2020