Kõned

Vabariigi President linnade ja valdade päeval

Head omavalitsusjuhid ja eksperdid, head kuulajad!

Mul on hea meel siin saalis näha nii palju tuttavaid nägusid. Suure osaga teist olen ma viimase kahe aasta jooksul kohtunud.

Möödunud aasta alguses seadsime presidendi kantseleis endale eesmärgiks kohtuda kõigi haldusreformi käigus ühinenud omavalitsuste volikogudega. Päris igale poole pole veel jõudnud, aga nii umbes pooled nendest kohtumistest oleme juba ka ära pidanud. Mul on olnud viimastel kuudel ka üksjagu välisvisiite, aga need ajad, kui olen olnud Eestis, olen enamasti just olnud Tallinnast väljas ja kohtunud ka teiega. Nendega, kellega pole kohtunud, kohtume kindlasti sel aastal.

Ja ma kutsun üles ka meie ministreid, aga ka erinevate valdkondade eksperte ja arvamusliidreid, kes neil kahel päeval siingi saalides esinevad, sagedamini leidma üles tee, mis viib volikogu saali. Minu kogemus ütleb, et niivõrd ei räägi me seal üldse kohalikest küsimustest – need diskussioonid tuleb teil omavahel ära pidada –, aga meil on olnud väga huvitavad arutelud Eesti kohast maailmas, ka näiteks Eesti välispoliitikast. See on tänuväärt publik, kellega on huvitav arutada. Ja need on inimesed, kes kujundavad meie homse Eesti näo. Aitäh teile kõigile nende seniste kohtumiste eest!

Eks igal pool on need jutuajamised olnud pisut isemoodi, lähtuvalt hetkest, asukohast ja akuutsetest muredest. Aga see, mida mina neil kohtumistel olen ise teada saanud ja kogenud viimase aastaga, on see, et haldusreformi järel on juhtimiskvaliteet omavalitsustes tõusnud. Pannes sinna juurde ka reformiga suuremaks muutunud rahakotid ja tekkinud suurema paindlikkuse, on tegemist kokkuvõttes eduka reformiga.

Edasi sõltub palju muidugi juhtide tarkusest. Juhtidest sõltub, kas hanked on niimoodi läbi viidud, et lapsi ei veaks kooli eluohtlikud bussid. Juhtide tarkusest sõltub ka see, kas tahetakse saada Euroopa kultuuripealinnaks või lastakse see plaan allavett. Tallinnast võib küll innustada ja kaasa mõelda, aga tegijad ja otsustajad on ikkagi koha peal.

13.02.2019

 

Uudised

President Kaljulaid omavalitsustele: sotsiaalküsimustes ei tohiks olla „postiindeksi loteriid“

President Kersti Kaljulaid pidas täna hommikul kõne XV Linnade ja valdade päevadel, kus rõhutas, et omavalitsustel on olemas peaaegu kõik hoovad oma inimeste elu korraldamiseks. Tsentraliseerimiskihu vähendamiseks on aga oluline omavalitsustel seda vabadust ka võimalikult hästi kasutada.

„Tsentraliseerimisideed sünnivad ju tegelikult frustratsioonist – kui mõni ministeerium jälle leiab koha, kus on tunne, et muud moodi enam ei saa asju korda, kui hakata keskselt korraldama,“ arutles riigipea oma kõnes ning möönis, et see frustratsioon võib olla teine kord ka põhjendatud. „Aga minu arvates ei ole lahendus kõikide ülesannete ja vastutuse Tallinna koondamine. See tarkus ja teadmine, kellel parasjagu on raske, saab ikkagi olla vaid kohtadel. Seda näete ainult teie,“ ütles president Kaljulaid.

13.02.2019

 

Eesti riigipeale andsid volikirjad Ungari ja Korea suursaadikud

Eesti riigipeale andsid volikirjad Ungari ja Korea suursaadikud

President Kersti Kaljulaidile andsid täna Kadriorus oma volikirjad Tallinnas resideeriv Ungari Vabariigi suursaadik Kristóf Forrai ja Helsingis resideeriv Korea Vabariigi suursaadik Moon Duk-ho.

13.02.2019

 

President Kaljulaid: Eesti ühiskonna peamisi pudelikaelu on suhtumine nõrgematesse

President Kersti Kaljulaid rõhutas tänasel „Eesti 2035“ strateegia arutelul peetud kõnes, et kuigi Eesti on viimase 30 aastaga teinud läbi kiire arengu majanduses ja ehitanud üles toimiva e-riigi, ei ole me suutnud ühiskonnana piisavalt teha nõrgemate heaks.

„Kuidas me ei ole suutnud 30 aastaga ühiskonnas toime tulla nii inimlike probleemidega nagu nõrgemate abistamine? Kuni me seda ei tee, ei mõista me ka heaoluriigi sisu ja tähendust. Kõige kiiremini saab edasi liikuda pudelikaelu likvideerides ja see on kindlasti meie ühiskonna üks oluline pudelikael – kuidas me suhtume nõrgematesse ja neid aitame,“ tõi riigipea välja.

12.02.2019