In English president http://www.president.ee/en Wed, 21 Mar 2018 07:40:19 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb President Kaljulaid külastab täna Raplamaad http://www.president.ee/et/meediakajastus/pressiteated/14177-2018-03-20-21-12-02 http://www.president.ee/et/meediakajastus/pressiteated/14177-2018-03-20-21-12-02 President Kersti Kaljulaid jätkab ringsõitu omavalitsustes ja kohtub täna Märjamaa ning Rapla vallavolikogu liikmetega.

Lisaks külastab president Kaljulaid piimatootmisega tegelevat osaühingut Kaiu LT farm, mille juhatuse liige Margus Muld pärjati möödunud aastal parima piimakarjakasvataja ja aasta põllumehe tiitliga. Samuti kohtub riigipea Märjamaa Gümnaasiumi õpilastega.

President Kersti Kaljulaid on alates detsembrist külastanud kümmet haldusterritoriaalse reformi järgset omavalitsust ja kohtunud sealsete kohaliku elu edendajatega.

]]>
Anne.Krigolson@vpk.ee (Anne-Pille Krigolson) frontpage Tue, 20 Mar 2018 22:00:00 +0000
Eesti riigipeale andsid volikirjad Ecuadori, Ghana, Horvaatia ja Islandi suursaadikud http://www.president.ee/et/meediakajastus/pressiteated/14176-eesti-riigipeale-andsid-volikirjad-ecuadori-ghana-horvaatia-ja-islandi-suursaadikud http://www.president.ee/et/meediakajastus/pressiteated/14176-eesti-riigipeale-andsid-volikirjad-ecuadori-ghana-horvaatia-ja-islandi-suursaadikud President Kersti Kaljulaidile andsid täna Kadriorus oma volikirjad Stockholmis resideeriv Ecuadori Vabariigi suursaadik Lautaro Pozo Malo, Berliinis resideeriv Ghana Vabariigi suursaadik Gina Ama Blay, Helsingis resideeriv Horvaatia Vabariigi suursaadik Josip Buljević ja samuti Helsingis resideeriv Islandi Vabariigi suursaadik Arni Thor Sigurdsson.

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Tue, 20 Mar 2018 13:47:53 +0000
Жителям Эстонии, которым исполняется сто лет, будут вручены сувенирные монеты ЭР 100 http://www.president.ee/ru/media/press-releases/14171--100 http://www.president.ee/ru/media/press-releases/14171--100 В юбилейный год Президент Республики в сотрудничестве с организационным комитетом ЭР 100 вручит жителям Эстонии в возрасте 100 лет и старше ко дню рождения серебряную сувенирную монету ЭР 100.

]]>
Anne.Krigolson@vpk.ee (Anne-Pille Krigolson) frontpage Thu, 01 Mar 2018 22:00:00 +0000
Vabariigi President Tallinna 5. idapartnerluse aastakonverentsil http://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14170-vabariigi-president-tallinna-5-idapartnerluse-aastakonverentsil http://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14170-vabariigi-president-tallinna-5-idapartnerluse-aastakonverentsil Tere tulemast talvisesse Tallinna kõigest nädal pärast seda, kui Eesti tähistas oma sajandat iseseisvuspäeva. Pidustused kestavad siin Eestis terve aasta, aga see ei tähenda, et me sel aastal tööd ei teeks. Meie EL-i nõukogu eesistumise ajal pöörati palju tähelepanu idapartnerlusele. Ma mäletan jutuajamisi teie ärikogukondade ja teie kodanikuühiskondadega ning väga elavat, paljude huvitavate küsimustega pressikonverentsi Brüsselis idapartnerluse tippkohtumise eelõhtul.

Nüüd on käes aeg seda impulssi tugevdada ja nende teemadega edasi minna. Eesti toetab jätkuvalt meie idapartnereid ja hoolitseb endiselt selle eest, et see buss ei sõidaks minema.

Me püüame aidata kõigil idapartnerluse riikidel saavutada neid eesmärke, mis te endale riigi ülesehitamisel ja majanduse arendamisel seadnud olete. Ma soovin õnnitleda ka Eesti Idapartnerluse Keskust nende viienda sünnipäeva puhul ning tänada neid selle konverentsi korraldamise eest.

Tippkohtumised on olulised poliitilised teetähised. Nad võimaldavad meil saada ülevaadet sellest, mis on juba saavutatud, aga ka seada uusi eesmärke. Ja mõnikord võib tippkohtumist pidada edukaks isegi siis, kui suudetakse kõigest säilitada status quo või kui astutakse vaid väiksemaid praktilisi samme. Minu arvates kuulub viimane idapartnerluse tippkohtumine Brüsselis sellesse kategooriasse.

Me ei libisenud tagasi, me saime aru, et ei valitse kuigi suurt entusiasmi ega suurt teineteisemõistmist selles, mis suunas idapartnerlus liigub. Siiski suutsime saavutada konkreetseid tulemusi ja astuda konkreetseid väikesi samme. Ja me suutsime koostada deklaratsiooni, mis rahuldas kõiki osapooli.

Nüüd on aeg edasi liikuda. Ma panin tähele, et kui EL räägib oma väärtuste suunamisest väljapoole oma piire, siis räägib ta jälle ka uutest koostöövaldkondadest uute riikidega, kes asuvad EL-ile lähedal, kuid pole veel EL-iga liitumiseks valmis. Nagu on öelnud Euroopa naabruspoliitika ja laienemise volinik Johannes Hahn: „Me peame olema ambitsioonikad, aga ka realistlikud ja usutavad."

Alates Euroopa naabruspoliitika raames idapartnerluse programmi loomisest on saavutatud nii mõndagi. See programm pole veel jõudnud oma maksimumini ega ammendanud oma potentsiaali. Me alles naudime assotsiatsioonilepingute esimesi vilju.

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Thu, 01 Mar 2018 22:00:00 +0000
Президент Республики на 5-й ежегодной конференции по вопросам Восточного партнерства в Таллинне http://www.president.ee/ru/official-duties/speeches/14169--5- http://www.president.ee/ru/official-duties/speeches/14169--5- «Внутренние, внешние и общественные перспективы Восточного партнерства после Саммита 2017»

Вице-премьер-министр Климпуш-Цинцадзе,

министры и заместители министров,

специальные представители и координаторы,

дамы и господа.

Добро пожаловать в зимний Таллинн, ровно спустя неделю после того, как Эстония отметила 100-летний юбилей своей независимости. Юбилейные торжества в Эстонии продолжатся в течение всего года, но это не означает, что мы перестанем работать. Во время нашего председательства в Совете ЕС было обращено большое внимание на Восточное партнерство.

Я помню переговоры с вашими деловыми кругами и представителями гражданских обществ, а также очень оживленную пресс-конференцию с множеством интересных вопросов в Брюсселе накануне саммита Восточного партнерства. Теперь пришло время нести этот импульс дальше и продолжить начатые темы.

Эстония продолжит оказывать поддержку своим восточным партнерам и приложит все усилия, чтобы их поезд не ушел, и мы постараемся помочь всем странам Восточного партнерства достичь своих целей в построении государства и экономическом развитии.

Мы по своему опыту знаем, насколько трудна реализация таких реформ. Я также хотела бы поздравить Эстонский центр Восточного партнерства с их пятой годовщиной и поблагодарить за организацию этой конференции.

Встречи на высшем уровне служат важными политическими ориентирами. Они позволяют нам оценить достигнутое, а также установить новые цели. Иногда саммиты все же можно считать успешными, даже если им удается сохранить только статус-кво или предпринимаются только небольшие практические шаги.

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Thu, 01 Mar 2018 22:00:00 +0000
Eestimaa Päästmise Komitee liikmete ning Hugo Kuusneri monumendi avamisel Pärnus http://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14168-2018-03-05-09-09-11 http://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14168-2018-03-05-09-09-11 See on sümboolne, et praegu sajab lund ja sellel poodiumil on kaks jäljerida. Nii nagu ka praegu, igale poole, kuhu me läheme, jätame me uued ja värsked jäljed, nii jäeti ka 100 aastat tagasi esimesed jäljed meie iseseisva riigi ajalukku.

Siinsamas Pärnus loeti ette „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele".

Sellega öeldi Eestis esimest korda välja see, mida varem ei olnud saanud välja öelda:

„Eestimaa /---/ kuulutatakse tänasest peale iseseisvaks demokratiliseks riigiks."

See on suur hetk iga rahva loos, kui ta deklareerib oma iseolemist ja soovi hakata vabalt ja oma parema äranägemise järgi oma riiki ehitama.

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Thu, 22 Feb 2018 22:00:00 +0000
Eesti Vabariigi 100. aastapäeva sünnipäevanädala kõned http://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14167-2018-03-05-08-53-07 http://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14167-2018-03-05-08-53-07 Vabariigi President Eesti Ajaloomuuseumi näituse "Minu vaba riik" avamisel 14. veebruaril
"Eesti on kõigi meie inimeste rõõmud ja mured põimituna üheks looks. Seda lugu jutustab meile näitus „Minu vaba riik". Lugu meie vabariigist ja sellega koos ka lugu inimeste igapäevastest tegemistest. Kokku kõigest sellest, mis meid iga päev puudutab, sellest, kuidas saja aastaga on muutunud Eesti elu ja kuidas me ise oleme saja aastaga muutunud. Seda arengut on kindlasti huvitav, aga ka tarvilik teada."

Vabariigi President EV 100 raamatusarja avateose esitlusel 19. veebruaril kinos Solaris Tallinnas
"Mart Laar ja Toomas Hiio on kirjutanud meile veel ühe raamatu, mille abil me saame mõelda, mis oleks võinud minna teisiti. Just sellel aastal, kui Eesti Vabariik saab sada, tuleb osata olla tänulik selle üle, kui on läinud hästi. Mõelda tagasi nendele murde- ja otsustamiskohtadele ja püüda aru saada sellest, kas see ikka on nii iseenesestmõistetav, et me oleme täpselt seal, kus me omadega oleme."

Vabariigi President kolme kooli ühisaktusel Tallinna Reaalkoolis 20. veebruaril
"Meie suurimaks varaks on inimesed ja me ei tohi lasta kaotsi minna mitte ühelgi andekal noorel, kes elab kauges ja kõrvalises paigas või kelle vanemad ei saa lubada huviringe või paremaid õpitingimusi. Seetõttu on eriti oluline, et meie hariduspoliitika nurgakiviks on ka edaspidi ühtluskooli põhimõte, see on meid edasi viinud väga hästi. Eestis saavad noored kõikjal hea hariduse, see ei sõltu ei kooli asukohast, ega perekonna sotsiaalmajanduslikust seisust. Nii peab see jääma, sest vaid nii saame kindlustada meile kõigile targema ja parema tuleviku."

Vabariigi President Narva Garnisoni kalmistul 21. veebruaril
"Selle paiga ajalugu kõneleb Eesti ajaloost. Narva Garnisoni kalmistu on paljude väärikate sõjameeste viimane puhkepaik, kes kaotasid oma elu selles piirkonnas. Kuid see paik kõneleb ka hilisemast hävingust ja okupatsioonist, kui vabaduse kangelaste hauapaik hävitati. Ning räägib iseseisvuse taastamisest ja monumendi taasavamisest Narva inimeste eestvõttel."

Vabariigi President teenetemärkide kätteandmisel Narvas 21. veebruaril
"Te kõik olete ehitanud Eestit nagu ehitatakse kodu – niihästi sirkli ja höövliga kui ka kunsti ja muusikaga. See töö on korda läinud, nagu südamega tehtud asjad ikka korda lähevad. Tänu teie tööle – olgu see siis ette võetud palgatööna või selle kõrvalt vabadel õhtutel ja nädalavahetustel – on selles kodus, nagu ühes õiges kodus peabki, aina rohkem teadmisi, sõpru, turvatunnet ja mälestusi."

Vabariigi President EV100 vabaõhuaktusel Narvas 21. veebruaril
"Kui Eesti taastas oma iseseisvuse, siis algas meie põlvkonna elutöö. Ja täna said paljud juba selle töö eest Eesti Vabariigi tänu. Viie aasta pärast on selle tänu osalisteks see põlvkond, kes praegu on gümnaasiumi ja ülikooli eas. Ma jään ootama teie suuri tegusid."

Vabariigi President Eestimaa Päästmise Komitee liikmete ning Hugo Kuusneri monumendi avamisel Pärnus 23. veebruaril
"See on suur hetk iga rahva loos, kui ta deklareerib oma iseolemist ja soovi hakata vabalt ja oma parema äranägemise järgi oma riiki ehitama. See Eesti hetk oli sada aastat tagasi ja see määras meie maa edasise saatuse igaveseks. Sellele järgnev on ikka ja alati seotud Eesti Maanõukogu vanematekogu otsusega, vaba Eesti riigi alguse manifestiga, mis siin Pärnus esimest korda ette loeti nende samade esimeste jalajälgedega meie riigi ajaloo puhtal värskel lumel."

Vabariigi President Vabariigi aastapäeva kontserdil ja vastuvõtul Eesti Rahva Muuseumis 24. veebruaril
"Nõudlik rahulolematus ja samas usk, et homne päev on tänasest parem, kui kõvasti tööd teeme – see oli siis ja on praegugi see võti, mis avab ukse me paremasse tulevikku ja aitab seletada kiiret arengut viimase veerandsajandi jooksul, mil me oleme jälle saanud ise oma maal otsustada. Niisiis – jätkame nõudlikult, aga ärme lase sel nõudlikkusel varjutada rõõmu me riigi heast käekäigust!"

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Sun, 18 Feb 2018 22:00:00 +0000
Sajandi elanud eestimaalasi peetakse meeles EV 100 meenemündiga http://www.president.ee/et/meediakajastus/pressiteated/14166-2018-03-05-07-40-37 http://www.president.ee/et/meediakajastus/pressiteated/14166-2018-03-05-07-40-37 Juubeliaastal saadab Vabariigi President koostöös EV100 korraldustoimkonnaga saja-aastastele ja vanematele Eestis elavatele inimestele sünnipäevaks EV 100 hõbedase meenemündi.

Tavapäraselt saadab riigipea kõigile 100. sünnipäevaks õnnesoovid, sel aastal saavad aga ka juba rohkem kui saja-aastaseks elanud inimesed juubelimündi ja kaasa head soovid.

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Thu, 01 Mar 2018 22:00:00 +0000
President of the Republic At the 5th Annual Tallinn Conference on the Eastern Partnership http://www.president.ee/en/official-duties/speeches/14165-president-of-the-republic-at-the-5th-annual-tallinn-conference-on-the-eastern-partnership http://www.president.ee/en/official-duties/speeches/14165-president-of-the-republic-at-the-5th-annual-tallinn-conference-on-the-eastern-partnership Vice-Prime Minister Klympush-Tsintsade,
Ministers and Deputy Ministers,
Special Envoys and Coordinators,
Ladies and gentlemen,

Welcome to wintery Tallinn just a week after Estonia celebrated its 100th Independence Day. The celebrations here in Estonia will continue all year around but this does not mean that we wouldn't be working this year. Our EU Council Presidency turned a lot of attention to Eastern Partnership. I remember talking to your business community, your civil society and a very lively press conference with many interesting questions in Brussels on the eve of the Eastern Partnership Summit. It is now time to take this momentum forward and continue with these topics. Estonia will continue to support Eastern Partners and to make sure that the bus will not drive away and we will try to help all Eastern Partnership countries to achieve your objectives of state building and economic development. We know ourselves how difficult these kind of reforms can be. And I would also like to congratulate the Estonian Centre of Eastern Partnership on their fifth anniversary and thank them for organizing this conference.

]]>
Liis.Lepik@vpk.ee (Liis Lepik) frontpage Fri, 02 Mar 2018 13:45:24 +0000
Opening speech in the honour of the 100th anniversary of the Republic of Estonia at the Latvian National Opera House http://www.president.ee/en/official-duties/speeches/14162-opening-speech-in-the-honour-of-the-100th-anniversary-of-the-republic-of-estonia-at-the-latvian-national-opera-house http://www.president.ee/en/official-duties/speeches/14162-opening-speech-in-the-honour-of-the-100th-anniversary-of-the-republic-of-estonia-at-the-latvian-national-opera-house President Vejonis,

Prime Ministers Kučinskis and Ratas

Ladies and gentlemen,

Dear neighbour(s) and friend(s),

Latvian film director Daira Abolina has said that Latvians and Estonians are like half-brothers. Our sense of humour, temperament and languages are different. But at the same time, we share traditions, values and history.

Last Saturday we celebrated the centenary of independent Estonia in Tartu, which is by the way, one of the most popular travel destination for Latvians visiting Estonia. Only 3 days later, we are celebrating our 100th Independence Day here in Riga. Thinking of Latvian folklore then this seems to be surprisingly fast for Estonians.

]]>
mailin.aasmae@vpk.ee (Mailin Aasmäe) frontpage Mon, 26 Feb 2018 22:00:00 +0000