- Reset + Print

Vabariigi President on Kolme mere tippkohtumisel Bulgaarias

08.07.2021

President Kersti Kaljulaid osaleb täna ja homme Sofias toimuval Kolme mere tippkohtumisel ja ärifoorumil.

Kolme mere tippkohtumine toob kokku Euroopa Liidu riigid, mis jäävad Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahele ja kus praktilises koostööformaadis räägitakse võimalustest piirkonna arengut tagant tõugata.

„Koostöö Kolme mere algatusse kuuluva 12 riigi vahel on viimastel aastatel muutunud palju hoogsamaks. Me müüme ennast ka investeeringute mõttes esimest korda ühise regioonina, mis veab Euroopa majanduskasvu,“ selgitas riigipea välispoliitika nõunik Lauri Kuusing. „Aina olulisem geopoliitine küsimus on, kes kontrollib riikide toimimise jaoks kriitilise tähtsusega taristut. Näeme kõikjal maailmas demokraatlike ja läbipaistvate investeeringute põrkumist vaid mõjuvõimu suurendamiseks mõeldutega. Ainult koordineeritult tegutsedes saavad demokraatlikud ja vabas turumajanduses tegutsevad riigid seda võitlust võita.“

Täna osaleb riigipea tippkohtumisele eelneval ärifoorumil, kus osaleb targale arengule ja majanduskasvule pühendatud presidentide paneelis. Õhtul kohtub president Kaljulaid Amazoni avaliku sektori teenuste asepresidendi Isabella Greogor-Cechowicziga ning osaleb Bulgaaria riigipea Rumen Radevi pidulikul õhtusöögil.

Reedel osaleb president Kaljulaid Kolme mere algatuse tippkohtumisel, mis on pühendatud tugevale, ühtsele ja konkurentsivõimelisele Euroopale. Päeva mahuvad ka kohtumised Euroopa Komisjoni asepresidendi Margrethe Vestageri ning Horvaatia peaministri Andrej Plenkovićiga.

Kolme mere algatus toob kokku 12 Euroopa Liidu riiki, mis jäävad Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahele – Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Olulised partnerid on Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa.

Algatus edendab koostööd eelkõige energia-, transpordi- ja digisektori taristute arendamiseks. Koostöö eesmärk on majanduskasv, elanike heaolu ja Euroopa konkurentsivõime kasvatamine, samuti energiajulgeolek ja avatud konkurentsile tuginev energiaturg ning läbi nutikate investeeringute kliimaeesmärkide saavutamine.

Viimati toimus tippkohtumine mullu oktoobris Tallinnas. 

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.