- Reset + Print

President Kaljulaid: Eesti jagab meelsasti Kosovoga reformide ja digipöörde kogemusi

President Kaljulaid: Eesti jagab meelsasti Kosovoga reformide ja digipöörde kogemusi © Mattias Tammet/presidendi kantselei

10.06.2021

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Kadriorus Kosovo presidendi Vjosa Osmani-Sadriuga, kes on Eestis kahepäevasel ametlikul visiidil ning kinnitas, et Eesti toetab jätkuvalt Kosovo viisavabadust Euroopa Liiduga ning jagab meelsasti Kosovoga oma kogemusi reformide läbiviimisel, Euroopa Liiduga lõimumisel ja digipöörde teostamisel.

Eesti riigipea sõnul on reformid eelkõige Kosovo inimeste endi huvides, sest parandavad ärikliimat ja aitavad tõsta inimeste elatustaset. „30 aastat tagasi oli ka Eesti olukord keeruline, kuid saime alati loota oma rahvusvahelistele sõpradele. Seega on meil moraalne kohustus aidata omakorda neid, kes nüüd püüavad oma riiki reformida ja õigusriiki üles ehitada. Eesti toetab Euroopa Liidu edasist laienemist ning soovib, et Euroopa Liidu uksed jääksid ka edaspidi avatuks neile, kes jagavad meiega ühiseid väärtuseid ja põhimõtteid ning soovivad oma ühiskonda ja majandust reformida. Eesti on omalt poolt hea meelega nõus Kosovo arengusse panustama, nendes valdkondades, kus saame aidata,“ ütles president Kaljulaid. Samuti kinnitas riigipea üle Eesti toetuse Euroopa Liidu viisavabadusele Kosovoga ning rõhutas, et kui kõik tingimused on täidetud, peaks Kosovo kodanikele viisavaba liikumist Euroopa Liidus võimaldama.

„Jälgime tähelepanelikult Euroopa Liidu vahendusel toimuvaid Kosovo ja Serbia läbirääkimisi. On oluline, et jõutaks mõlemaid osapooli rahuldava siduva kokkuleppeni, mis teeks piirkonna stabiilsemaks ja hoiaks nii Serbia kui Kosovo teel Euroopa Liitu,“ lausus Eesti riigipea.

Kohtumisel räägiti veel koostööst hariduses, majanduses ja digivaldkonnas. Kosovo presidenti saadab visiidil äridelegatsioon, kellel on huvi koostööks Eesti IT-sektoriga.

Kosovo president kohtub täna veel Riigikogu esimehe Jüri Ratase, peaminister Kaja Kallase ning Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Siim Kallasega. Lisaks külastab ta Vabamut ja e-Eesti Esitluskeskust. Reedel külastab president Vjosa Osmani-Sadriu Telliskivi loomelinnakut, kohtub riigisekretäri Taimar Peterkopiga ja käib läbi ettevõttest Pipedrive. Tegemist on esimese Kosovo presidendi visiidiga Eestisse ning praeguse riigipea esimese kahepoolse visiidiga.

Eesti tunnustas Kosovo iseseisvust 2008. aastal esimeste riikide seas. Kosovo riigipea Vjosa Osmani-Sadriu valiti presidendiks tänavu 4. aprillil. Sellele eelnesid erakorralised parlamendivalimised, mille võitis ülekaalukalt Vetevendosje liikumine, mille nimekirjas ta kandideeris ja kogus rekordilised 300 000 häält. Liikumise peamiseks lubaduseks oli võitlus korruptsiooni vastu.

 

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.