Evelin Ilves WHO Euroopa regiooni aastakonverentsil Kopenhaagenis, 17. septembril 2014

Evelin Ilves WHO Euroopa regiooni aastakonverentsil Kopenhaagenis, 17. septembril 2014

Austatud tegevpresident,
austatud piirkonna direktor,
lugupeetud delegaadid,


Tänan teid võimaluse eest pöörduda Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa piirkonna kõrgeima juhtorgani poole sellisel väga olulisel teemal nagu toit ja toitumine. Väga tähtis on rääkida toitumise mõjust tervisele ja eriti kroonilistele haigustele.

Sooviksin kasutada võimalust ja tänada piirkonna direktorit, kes kutsus mind osalema töös, mida Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa piirkond teeb krooniliste haiguste vallas. Mul on hea meel olla tervishoiu edendajana selle väga tööka meeskonna liige.

Tutvudes arutelu alla tuleva tegevuskavaga, oli mul hea meel tõdeda, et see sisaldas kõiki tervislikku ja tasakaalustatud toitumist toetavaid olulisi tahke.

Eelkõige tahaksin rõhutada seda, kui oluline on tagada lastele tervislik toitumiskeskkond ning juurutada tervislikud toitumisharjumused juba lapsepõlves. Siinkohal peame tagama, et tervislikku toitumist ja tervislikke toite puudutavad sõnumid, mille lapsed saavad kodus ning lasteaias või koolis, on vastastikku toetavad.

Kolm aastat tagasi oli mul au osaleda koos Zsuzsanna Jakabiga New Yorgis asuva Soome saatkonna korraldatud seminaril, kus ma kirjeldasin Eesti kogemusi koolitoidu kvaliteedi parandamisel. Mitmes meie piirkonna riigis on endiselt tavaks serveerida koolides lõuna ajal sooja toitu. Peame nägema koolitoitu kui võimalust arendada lapse võimet teha meelsasti ja sundimata tervislikke toiduvalikuid. Viimase kaheksa aasta jooksul Eesti presidendi abikaasana olen külastanud kümneid Eesti koole. Olen näinud oma silmaga, kuidas väikeses maakoolis pakutakse koolilastele sama raha eest nagu suurtes linnakoolides värskelt küpsetatud leiba, värsket salatit, kohalikest taludest pärit köögivilja ja liha ning värsket kala. Samal ajal valmistatakse linnakoolide lastele pudruks keedetud makarone koos ülessoojendatud ja tööstuslikult toodetud valmistoiduga.

Ehkki tervislik koolitoit on tähtis, sellest üksi ei piisa. Tervise hoidmine ei tähenda ainult valikut tervisliku ja ebatervisliku toidu vahel, vaid pidevat tervislikku ja tasakaalustatud toitumist või toidusedelit. Olulise tähtsusega on siin oskused, suutlikkus ja soov teha süüa värsketest koostisainetest. Me teame, et lastele on oluline eeskuju. Ent mõneti kummaline on see, et tänapäeval võime leida end mõnikord olukorrast, kus laps läheb pärast huvitavas kokandustunnis osalemist või maitsva ja isuäratavalt serveeritud koolieine söömist koju ning annab vanematele nõu tervisliku toitumise teemal. Ta avaldab soovi koos süüa teha, selle asemel, et poest valmistoitu osta. Mõnikord õpivad lapsed kiiremini, on avatumad ja mõistavad paremini. Nad teavad, et tervis, toitumine ja keskkond moodustavad ühtse terviku, nagu kinnitab sageli peadirektor Chan. Siinkohal peaksime meie, täiskasvanud, oma lastelt õppima.

17.09.2014

Fotoalbum

UUDISED

Evelin Ilves külastas Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliinikut

Evelin Ilves külastas Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliinikut

"On muljetavaldav, kuidas viis aastat kestnud töö tulemusena tegutseb meil nüüd kaasaegne ja innovaatiline taastusravi keskus, mis aitab paljudel inimestel pärast ägedat haigestumist või raskelt vigastada saamist tavaellu tagasi pöörduda," tunnustas Evelin Ilves Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliiniku juhataja Heidi Gili pühendumust.

25.09.2014

 

Evelin Ilves: lapsepõlves tehtud toiduvalikud määravad meie edasiste eluaastate tervise

Evelin Ilves: lapsepõlves tehtud toiduvalikud määravad meie edasiste eluaastate tervise

Evelin Ilves, kelle Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa peakorter nimetas tänavu veebruaris tervise eestkõnelejaks mittenakkushaiguste alal, esines WHO regionaalsel aastakonverentsil Kopenhaagenis, rääkides toidust ja toitumisest, toitumise mõjust tervisele ja eriti kroonilistele haigustele.

17.09.2014

 

Evelin Ilves osaleb WHO Euroopa regiooni aastakonverentsil

Evelin Ilves osaleb WHO Euroopa regiooni aastakonverentsil

Evelin Ilves, kelle Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa peakorter nimetas tänavu veebruaris tervise eestkõnelejaks mittenakkushaiguste alal, osaleb WHO regionaalsel aastakonverentsil Kopenhaagenis.

15.09.2014

  Kõik uudised