"Eesti pärisväärtused ehk Eesti jäämine Eestiks", Postimees, 7. detsember 2014

Evelin Ilves, Toomas Kiho


Kuna üks sotsiaalmajanduslik ja välispoliitiline paradigma – tüürida Eesti läände – on ammendunud, tuleb üles leida uus, mida kehtestada. Mida me siin, läänes, nüüd tegelikult teeme, küsivad Evelin Ilves ja Toomas Kiho Arengufondi mõtteraamatus ilmunud essees.


Maailm on jäänud kitsaks. Majanduskasvule toetuv läänelik edumudel ei saa iialgi kättesaadavaks kogu maailmale. Isegi kui Läänel oleks mõnda aega võimalik endistviisi jätkata ning end kindlustada, on päris selge, et küllap oli Eesti oma teekaaslastega viimaste seas, kel õnnestus nii totaalselt läände lõimuda: Euroopa Liit, NATO, Schengeni ruum, OECD, euroala jne.

Nüüd pole meil võimalik vana ratsut kasutada – ei saa enam edasi lõimuda, kui me juba oleme lõimunuim riik. Kas aga Eesti on nagu mäetippu tõusnu, kes ei saa kõrgemale astuda, kaotamata jalge alt pinda?

Ei, Eesti ei ole kõrgeimasse tippu jõudnud alpinist. Kuna üks sotsiaalmajanduslik ja välispoliitiline paradigma – tüürida Eesti läände – on ammendunud, tuleb üles leida uus, mida kehtestada. Mida me siin, läänes, nüüd tegelikult teeme?

Sellele küsimusele vastust otsimata, lastes kõigel kujuneda isevoolu teel, võime sattuda kaootilisse rapsimisse. Üksikotsused on lühikeses vaates ehk põhjendatavad, kuid üheskoos osutuvad Browni liikumiseks, kus üldpilt on juhuslik, nagu on juhuslik ka tulemus. Halvemal juhul võime aga teha otsuseid, mis on lõpuks täielikus vastuolus Eesti riigi ja eestluse senise arenguloo ja -loogikaga.

Ning viimaks – otsigem tulevikuteid, mis kestaksid «iga ilmaga».

Nooreestlaste kuulsa maksiimi – jäägem eestlasteks, kuid saagem ka eurooplasteks – teise poolega tulime õnnelikult toime. Oleme eurooplased mis eurooplased. Nüüd on rõhuasetus kandunud loosungi esimesele poolele – eestlaseks jäämisele. Tõepoolest, ronisime siia, võitlesime end siia selleks, et... julgegem tunnistada: iseendaks jääda! Et olla Eesti.

Just selles mõttes terendab siht, mis teeb meid huvipakkuvaks teistelegi. Olgem eestlased, olgem huvitavad ka Euroopale. Niisiis – olgem eurooplased, kuid jäägem ka eestlasteks. Mida rohkem ja selgemalt Eesti jääb Eestiks, seda tugevam on meie tulevik. Nii iseenda kui ka kõigi teiste jaoks.

07.12.2014

UUDISED

Wendre kinkis kolme aasta jooksul Eesti vastsündinutele üle 40 000 teki ja padja

Wendre kinkis kolme aasta jooksul Eesti vastsündinutele üle 40 000 teki ja padja

Aasta alguses lõppes Eesti kõigi aegade üks mahukamaid eraalgatuslikke heategevusprojekte – AS Wendre kinkis kolme aasta jooksul igale Eestis sündinud lapsele teki ja padja, kokku 42010 magamiskomplekti. Projektile, mille kogumaht oli 500 000 eurot, panid õla alla ka Tallinna Lastehaigla Toetusfond, Eesti Ämmaemandate Ühing ning kullerfirma DPD, kes aitasid pakid kohale toimetada.

19.01.2015

 

Evelin Ilves avas terviseprogrammi "Mehed vormi"

Evelin Ilves avas terviseprogrammi

Evelin Ilves andis täna avalöögi Eesti Tervise Fondi ja meie kaitseväe ühisprojektile "Mehed vormi", mis algas Audentese spordihallis, kus võistlustules olid tuntud Eesti inimesed, kes tegid kehalisi katseid, õhutades nii mehi elama tervislikumalt ja olema tervemad.

15.01.2015

 

270 kandidaadi seast valiti Eesti Aasta Arstiks 2014 veresoontekirurg dr Andrus Loog

270 kandidaadi seast valiti Eesti Aasta Arstiks 2014 veresoontekirurg dr Andrus Loog

Evelin Ilves osales Eesti Tervise Fondi kokkukutsutud žüriis, kes otsustas Eesti Aasta Arst 2014 tiitli anda Taastava Kirurgia Kliiniku veresoontekirurgile dr Andrus Loogile.

22.12.2014

  Kõik uudised