Evelin Ilvese kõne Euroopa alkoholipoliitika konverentsil 24. novembril Brüsselis

Evelin Ilvese kõne Euroopa alkoholipoliitika konverentsil 24. novembril Brüsselis

Tere hommikust, austatud külalised! Mul on hea meel, et saan siin viibida ja sellel konverentsil osaleda. Eurocare teeb palju tööd selle nimel, et luua platvorm, mis võimaldaks meil tulla kokku ja jätkata tööd ühise eesmärgi saavutamiseks – alkoholist põhjustatud kahju vähendamiseks Euroopas. Ma tänan teid selle eest.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on alkohol Euroopas tähtsuselt kolmas haiguste ja suremuse riskitegur. Euroopas juuakse jätkuvalt kaks korda rohkem alkoholi kui maailmas keskmiselt: 2010. aastal tarbiti Euroopas 10,2 liitrit puhast alkoholi inimese kohta ja meie ühine liigtarbimine läks Euroopale maksma 156 (sada viiskümmend kuus) miljardit eurot, avaldudes tööviljakuse vähenemises, haigustes ja enneaegsetes surmades. Alkoholi liigtarbimine on kulukas harjumus!

Meile väidetakse sageli, et alkoholi rolli ühiskonnas on peaaegu võimatu muuta, sest alkoholil on olnud nii pikka aega oma koht Euroopa riikide kultuurielus, kulinaarias ja põllumajanduses. Alkohol on toonud põllumajandus- ja tööstusettevõtetele suurt tulu ning alkoholiga seotud majandussektorites on loodud palju töökohti.

Arvestades aga 21. sajandi arvukaid keerukaid demograafilisi ja majandusprobleeme, peame alkoholitööstuse mainekujunduslikud kavatsused läbi nägema ning ühiselt uuesti ja põhjalikult kaaluma, milline roll peaks alkoholil olema Euroopa kultuuris ja traditsioonides. Meie kui poliitikakujundajad, seadusandluse mõjutajad ja teadlased peame aitama ümber mõtestada alkoholi osa kultuuris ja traditsioonides ning võtma endale vastutuse teistsuguste poliitiliste meetmete ja õigusaktide eest, kui selgub, et alkoholist saadavad tulud ei kata täielikult alkoholi liigtarbimisest tingitud kahjusid. Et alkoholi roll meie riikide majanduses ja kultuuris muutuks, peab muutuma ka seadusandlik ja poliitiline keskkond.

Mis aitaks meil erinevaid sidusrühmi veenda, et alkoholi liigtarbimine võib pikas plaanis osutuda ühitamatuks uuendusliku, haritud ja kohanemisvõimelise tööjõuga, mida me Euroopa strateegiliste dokumentide kohaselt vajame?

Kohanemisvõimeline ja tark töötaja vajab hästi töötavat aju. Ehk pakub uusi, veenvaid vaatenurki see, kui uurida lähemalt, kuidas alkohol aju arengut mõjutab? Kui ma olin 1990ndate algul Eestis meditsiinitudeng, ei õpetatud veel korrapäraselt alkoholi mõju nooruki aju arengule.

Alles viimastel aastakümnetel on saanud täiesti selgeks, et aju eesmine osa, mida nimetatakse eesajukooreks, on üks viimaseid ajupiirkondi, mis noorukieas läbib närviühenduste ümber müeliinkesta moodustumise protsessi, ja see ajupiirkond küpseb inimese kahekümnendate aastate keskpaigani. See tähendab, et puberteedieas, mil paljudes Euroopa riikides kompavad noorukid piire ja tarbivad liiga palju alkoholi, need 21. sajandil eluga toimetuleku seisukohalt otsustava tähtsusega ajuosad alles arenevad ja küpsevad. Etanool aga, nagu me kõik juba ammu teame, ei ole arenevatele elunditele hea; see on põhjus, miks last ootavatel naistel soovitatakse alkoholi vältida.

27.11.2014

Fotoalbum

UUDISED

Evelin Ilves Brüsselis: alkoholist põhjustatud kahju vähendamiseks on vaja Euroopa ühtset visiooni

Evelin Ilves Brüsselis: alkoholist põhjustatud kahju vähendamiseks on vaja Euroopa ühtset visiooni

"Alkohol on kogu Euroopa jaoks väga suur probleem, kuna siin juuakse keskmiselt kaks korda rohkem alkoholi kui ülejäänud maailmas. Peame jätkama tööd Euroopa ühise alkoholistrateegia nimel, mis võimaldab valitsustel eesmärke tõhusamalt saavutada," ütles Evelin Ilves kuuendat korda toimuva Euroopa alkoholipoliitika konverentsi avakõnelejana Brüsselis.

27.11.2014

 

Täna ilmub Evelin Ilvese raamat "LEIB. Ilo ja vägi. BREAD. The Beauty & the Might."

Täna ilmub Evelin Ilvese raamat

Täna jõuab müügile kirjastuses Varrak ilmunud Evelin Ilvese eesti- ja ingliskeelne leivaraamat "LEIB. Ilo ja vägi. BREAD. The Beauty & the Might.", kus sees 18 leivaretsepti. Fotograaf Katrina Tangi pildid talletavad Eesti leiva, looduse ja naise mitmekesisust. Iga raamatuost toetab MTÜ-d Saagu Valgus, kes abistab puudust kannatavaid lapsi.

25.11.2014

 

Evelin Ilves tunnustas parimaid koolipuhveteid ja tublisid terviseedendajaid

Evelin Ilves tunnustas parimaid koolipuhveteid ja tublisid terviseedendajaid

Evelin Ilves ja Tallinna Haridusamet tunnustasid täna traditsioonilisel tänuüritusel "Tervis muusikast" parimaid koolipuhveteid ning lasteaedade ja koolide terviseedendajaid.

13.11.2014

  Kõik uudised