"Kihnus küpses maa sees lammas viiuli saatel", Pärnu Postimees, 8. oktoober 2014

Silvia Paluoja, reporter


Kihnu neljas viiulifestival tõi saarele pärimusmuusikuid igast ilmakaarest, viiuli- ja lõõtspillide kokkumängu harjutamise ajal küpsetasid rahvuslikust toidust vaimustunud kogu päikselise laupäeva maa sees lammast.

Astuvad ju viiulifestival ja rahvusliku toidu festival Liivi lahe suurimal saarel ühte jalga juba kolmandat sügist. Sestap oli kohal Kihnu viiulifestivali patroon presidendiproua Evelin Ilves, kes vaimustus söögitegemise uutest nippidest ajal, kui tema tütar õppis laste folkviiuldajate ansamblis Tuuleviiul õhtuse ühiskontserdi esinemispalu.


Poisid aianurgas


Viiuli- ja akordionihelisid kostis koolimajast, muuseumist, rahvamajast, lõõtsamängu aga lasteaia õuenurgast. Kolm poissi olid leidnud endale harjutamiskoha ja tõmbasid lustiga lõõtsa. Jutuotsale saades seletasid nad, et on Karksi-Nuiast, õpivad sealses muusikakoolis ja gümnaasiumis ning koos hakkasid Lõõtsavägilastes mängima aasta algusest juhendaja Margus Põldsepa käe all.

Lõõtsavägilaste noorim liige Tobias Tae on neljandas, Andres Eelmaa ja Rasmus Kadaja mõni klass eespool ja on kolm aastat muusikakoolis käinud Tobiase ühe vastu.

"Oleme väga head sõbrad ja naabrid ning hakkasime koos mängima, esimene proov oli 29. jaanuaril. Kihnu kutsuti meid õpetaja kaudu, mängime enda valikul "Soomepoiste polkat" ja üht Kihnu lugu," seletas Margus.

"Õpetaja Põldsepp on neid oma eeskujuga innustanud, nad õpivad teist pilli põhipillina, lõõts on valikpill. Neil on tõesti olnud päris palju esinemisi: oma koduvalla üritusel, Soomes – seal olid Tallinna ja Helsingi päevad. Ruhja päevadel Lätis oleme käinud, nii et järjest on olnud põnevaid etteasteid selle lühikese ajaga," rääkis Ene Tae, kes lapsevanemana lõõtsapoistega saarel kaasas oli.

Rahvamaja suurde saali kogunes ansambli Curly Strings laulja ja viiuldaja Eeva Talsi õpituppa ligemale 40 igas eas harjutajat. Kuulmise järgi tuli selgeks saada Kihnu ühe kuulsaima viiuldaja Peeter Rooslaiu nimetu pala, mida ta ise on arhiivisalvestusel nimetanud Läti tantsulooks.

Tuntud ja ennast ehk juba kihnlaseks pidavate juhendajate Kristi Alase, Jaanus Põlderi ja Marju Varblase kõrval olid kolmepäevase viiulifestivali hõngu hoomamas kaks ahvenamaalastki, Francine Eriksson ja Karoliina Kreintaal.

08.10.2014

UUDISED

Eesti riigipea ja Evelin Ilves kohtusid Türgi presidendipaariga

Eesti riigipea ja Evelin Ilves kohtusid Türgi presidendipaariga

Täna viibib Eestis visiidil Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğan ja tema abikaasa Emine Erdoğan. Evelin Ilves ja Emine Erdoğan tutvusid täna KUMU püsiekspositsiooniga „Varamu" ning külastasid Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliinikut, mis pakub puudega inimestele rehabilitatsiooniteenust. Samuti tegid Eesti ja Türgi riigipeade abikaasad üheskoos jalutuskäigu Tallinna vanalinnas.

Õhtul annavad president Ilves ja Evelin Ilves piduliku õhtusöögi Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğani ja tema abikaasa Emine Erdoğani auks.

24.10.2014

 

Piltuudis: Eesti Leivaliit kinkis presidendipaarile uudseleiva

Piltuudis: Eesti Leivaliit kinkis presidendipaarile uudseleiva

Üle-eestilise leivanädala puhul kinkisid Eesti Leivaliidu esindajad täna riigipea Toomas Hendrik Ilvesele ja Evelin Ilvesele, kes on ka Koolileiva projekti patroon, Kadriorus suure pätsi nn uudseleiba.

09.10.2014

 

Evelin Ilves külastas Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliinikut

Evelin Ilves külastas Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliinikut

"On muljetavaldav, kuidas viis aastat kestnud töö tulemusena tegutseb meil nüüd kaasaegne ja innovaatiline taastusravi keskus, mis aitab paljudel inimestel pärast ägedat haigestumist või raskelt vigastada saamist tavaellu tagasi pöörduda," tunnustas Evelin Ilves Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliiniku juhataja Heidi Gili pühendumust.

25.09.2014

  Kõik uudised