Kõned

Vabariigi President raamatu "Eesti NATO lugu. 1991-2004" esitlusel 28. märtsil 2014 Riigikogu Valges saalis

Vabariigi President raamatu

Hääd kohalviibijad,


Nagu olen viimasel ajal korduvalt toonitanud, on kolm kõige olulisemat tingimust Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimiseks meie tervis, meie haridus ja meie julgeolek. Täna, NATO-ga liitumise 10. aastapäeval, keskendun neist kolmandale alustalale – julgeolekule.

Oleme olnud NATO liikmed 10 aastat – siinjuures märgin, et neil hetkedel valitakse Brüsselis, NATO peakorteris, alliansile uut peasekretäri – ja nüüd näeme paremini kui kunagi varem, et põhjusega. NATO liikmesus ei kukkunud Eestile niisama sülle. Ajalugu ei olnud selles küsimuses sugugi ette määratud. Kõik oleks võinud minna ka teisiti. Aga see, et asjad ei läinud teisiti, näitab paljude inimeste sihipärast tegevust Tallinnas, Washingtonis, Brüsselis ja alliansi teistes pealinnades. See näitab, et meil on tehtud õigel ajal õigeid otsuseid. Me nägime ise vaeva ja meil oli ka õnne.

Nagu ütlesin 24. veebruaril: me oleme vabad, ja selle vabadusega harjunud. Nii harjunud, et oma endastmõistetavuses kipub vabadus igavaks muutuma. Ometi näitab Ukrainas toimuv, kui eksitav ja uinutav see endastmõistetavus võib olla. Ukrainlased on meile oluliselt lähemal – ajas, ruumis, saatuses – kui me sageli oleme valmis tunnistama.

Maailmas käib alati võitlus. Võitlus väärtuste, inimõiguste ja demokraatia määratluse pärast – ja nagu me näeme – ka riigipiiride paiknemise üle. Venemaa praegune käitumine kinnitab, et see võitlus käib ka Euroopa sees. Vene Föderatsiooni presidendi hiljutine kõne duumale märkis maha väga selged jooned. Seda sõnumit pole võimalik valesti tõlgendada. Külma sõja järgne julgeolekukorraldus Euroopas on muutunud. NATO endine partner Venemaa on otsustanud diplomaatia ja rahvusvahelise õiguse nurka visata ja selle asemel kasutada tanke ja soomukeid.

NATO on selleks väljakutseks valmis. Alliansi esmane ülesanne on tagada oma liikmete julgeolek, territoriaalne terviklikkus ja poliitiline suveräänsus. Seda on NATO 65 aasta jooksul edukalt teinud. Mitte kunagi ei ole ükski riik NATOt sõjaliselt rünnanud. Mitte kunagi.

28.03.2014

Fotoalbum

UUDISED

President Ilves: "Rakveres on julgust."

President Ilves:

President Toomas Hendrik Ilves, kes täna külastas Rakveret ning kohtus nii linnajuhtide, kultuuri-, haridus- ja spordiinimeste kui ka Virumaa turvalisust hoidvate ametkondade esindajatega, tõdes: "Rakveres on julgust."

16.04.2014

Fotoalbum

 

President Ilves Rakvere abiturientidele: 19. sajandi nostalgia vana impeeriumi järele ei ole 21. sajandil kestlik

President Ilves Rakvere abiturientidele: 19. sajandi nostalgia vana impeeriumi järele ei ole 21. sajandil kestlik

Täna Rakvere Reaalgümnaasiumi abiturientidele koolitunni andnud president Toomas Hendrik Ilves keskendus Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas ning sellele, kas ja kuidas praegune kriis mõjutab Eestit.

16.04.2014

Fotoalbum

 

President Ilves ja USA senaatorid: Euroopa Liit ja NATO peavad ühtselt ja jõuliselt seisma vastu Venemaa tegevusele Ukrainas

President Ilves ja USA senaatorid: Euroopa Liit ja NATO peavad ühtselt ja jõuliselt seisma vastu Venemaa tegevusele Ukrainas

"Venemaa sõjaline tegevus Ukrainas, riikide piiride muutmine, Krimmi okupeerimise õigustamine libareferendumiga ning pidevad surveavaldused Ukraina riigi ülesehituse asjus – nii teeb Venemaa ise keeruliseks koostöö Euroopa ja USA-ga," tõdes president Toomas Hendrik Ilves eileõhtusel kohtumisel Ameerika Ühendriikide mõjukate senaatorite John McCain'i ja John Hoeven'iga.

15.04.2014

Fotoalbum