Kõned

Muutuv julgeolekukeskkond ja Euroopa väärtused

Muutuv julgeolekukeskkond ja Euroopa väärtused

Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvese avalik loeng Tartu Ülikoolis 12.12.2014


• 25 aasta tagused ootused pole täitunud - Euroopa ei ole täna ühtne ja vaba
• Eestile on elutähtis taastada liitlaste abiga maailm, kus võib loota reeglitele ja kokkulepetele
• Kõige parem kaitse on jääda truuks neile väärtustele, millesse me ise usume


(Kirjalik tekst)


Austatud rektor,
head tudengid,
daamid ja härrad,


Lõppev aasta on paljude ümmarguste ajalooliste tähtpäevade aasta, nii heas kui halvas mõttes. Euroopa pühitses 25 aasta möödumist oma ajaloo annus mirabilis'est 1989. Siis langes Berliini müür; siis korraldati Poolas kommunistliku maailma esimesed peaaegu demokraatlikud valimised, mille kaotasid kommunistid, ehkki kõik oli kallutatud nende kasuks. Tšehhimaal toimus Sametrevolutsioon ning meie vabaduspüüdlust väljendas Balti kett.

Kuid vähem oluline ei ole see, et augusti lõpus möödus 20 aastat Vene vägede lõplikust lahkumisest meie riigi pinnalt. Seda ei olnud kerge saavutada; selle võidu tähtsust ei osatud Eestis tol ajal piisavalt hinnata. Praegu näeme, et nendes riikides, kust Vene väed tollal ei lahkunud, on nad tänini sees. Moldovas, Gruusias, Armeenias ja muidugi ka Ukrainas.

12.12.2014

Fotoalbum

UUDISED

Ilves, Applebaum, Bildt ja teised silmapaistvad Atlandi-ülese koostöö pooldajad ühinevad CEPA nõuandekoguga

Euroopa Poliitikaanalüüsi Keskuse (CEPA) rahvusvahelise nõuandekogu uued liikmed on Eesti president Toomas Hendrik Ilves, Pulitzeri preemia laureaat Anne Applebaum, Rootsi endine välisminister Carl Bildt, USA välisministeeriumi endine nõunik Eliot A. Cohen, Oxfordi ülikooli Euroopa õpingute professor Timothy Garton Ash, USA endine abivälisminister Brian Hook, Leedu endine kaitseminister Rasa Juknevičienė ja Slovakkia Atlandi komisjoni peasekretär Róbert Vass.

17.12.2014

 

Eesti riigipeale andsid volikirjad Tansaania, Katari ja India suursaadikud

Eesti riigipeale andsid volikirjad Tansaania, Katari ja India suursaadikud

President Toomas Hendrik Ilvesele andsid täna Kadriorus oma volikirjad Stockholmis resideeriv Tansaania Ühendvabariigi suursaadik Dora Mmari Msechu, Moskvas resideeriv Katari Riigi suursaadik Saoud Abdulla Zaid Al-Mahmoud ja Helsingis resideeriv India Vabariigi suursaadik Ashok Kumar Sharma.

16.12.2014

Fotoalbum

 

President Ilves: uute ettevõtete tulek Narva näitab selle Euroopa Liidu piirilinna häid võimalusi

President Ilves: uute ettevõtete tulek Narva näitab selle Euroopa Liidu piirilinna häid võimalusi

President Toomas Hendrik Ilves avas täna Narvas Aquaphor veefiltrite tehase, mis on suurim ja kaasaegseim Eestis ja ilmselt kogu Euroopas.

15.12.2014

Fotoalbum