Kõned

Vabariigi President raamatu "Eesti NATO lugu. 1991-2004" esitlusel 28. märtsil 2014 Riigikogu Valges saalis

Vabariigi President raamatu

Hääd kohalviibijad,


Nagu olen viimasel ajal korduvalt toonitanud, on kolm kõige olulisemat tingimust Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimiseks meie tervis, meie haridus ja meie julgeolek. Täna, NATO-ga liitumise 10. aastapäeval, keskendun neist kolmandale alustalale – julgeolekule.

Oleme olnud NATO liikmed 10 aastat – siinjuures märgin, et neil hetkedel valitakse Brüsselis, NATO peakorteris, alliansile uut peasekretäri – ja nüüd näeme paremini kui kunagi varem, et põhjusega. NATO liikmesus ei kukkunud Eestile niisama sülle. Ajalugu ei olnud selles küsimuses sugugi ette määratud. Kõik oleks võinud minna ka teisiti. Aga see, et asjad ei läinud teisiti, näitab paljude inimeste sihipärast tegevust Tallinnas, Washingtonis, Brüsselis ja alliansi teistes pealinnades. See näitab, et meil on tehtud õigel ajal õigeid otsuseid. Me nägime ise vaeva ja meil oli ka õnne.

Nagu ütlesin 24. veebruaril: me oleme vabad, ja selle vabadusega harjunud. Nii harjunud, et oma endastmõistetavuses kipub vabadus igavaks muutuma. Ometi näitab Ukrainas toimuv, kui eksitav ja uinutav see endastmõistetavus võib olla. Ukrainlased on meile oluliselt lähemal – ajas, ruumis, saatuses – kui me sageli oleme valmis tunnistama.

Maailmas käib alati võitlus. Võitlus väärtuste, inimõiguste ja demokraatia määratluse pärast – ja nagu me näeme – ka riigipiiride paiknemise üle. Venemaa praegune käitumine kinnitab, et see võitlus käib ka Euroopa sees. Vene Föderatsiooni presidendi hiljutine kõne duumale märkis maha väga selged jooned. Seda sõnumit pole võimalik valesti tõlgendada. Külma sõja järgne julgeolekukorraldus Euroopas on muutunud. NATO endine partner Venemaa on otsustanud diplomaatia ja rahvusvahelise õiguse nurka visata ja selle asemel kasutada tanke ja soomukeid.

28.03.2014

Fotoalbum

UUDISED

Eesti riigipea kohtus Briti parlamendi alamkoja spiikriga

Eesti riigipea kohtus Briti parlamendi alamkoja spiikriga

"Venemaa juhtkonna tegevus Krimmi annekteerimisel ja separatismi toetamisel Ukrainas ei jäta NATOle valikut – allianss suurendab nähtavat ja heidutavat kohalolekut oma idapiiril asuvate liitlaste territooriumil," kinnitas president Toomas Hendrik Ilves, kes kohtus täna Suurbritannia parlamendi alamkoja spiikri John Bercow'iga Kadriorus.

17.04.2014

 

President Ilves: "Rakveres on julgust."

President Ilves:

President Toomas Hendrik Ilves, kes täna külastas Rakveret ning kohtus nii linnajuhtide, kultuuri-, haridus- ja spordiinimeste kui ka Virumaa turvalisust hoidvate ametkondade esindajatega, tõdes: "Rakveres on julgust."

16.04.2014

Fotoalbum

 

President Ilves Rakvere abiturientidele: 19. sajandi nostalgia vana impeeriumi järele ei ole 21. sajandil kestlik

President Ilves Rakvere abiturientidele: 19. sajandi nostalgia vana impeeriumi järele ei ole 21. sajandil kestlik

Täna Rakvere Reaalgümnaasiumi abiturientidele koolitunni andnud president Toomas Hendrik Ilves keskendus Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas ning sellele, kas ja kuidas praegune kriis mõjutab Eestit.

16.04.2014

Fotoalbum