Kõned

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves Eesti kodakondsustunnistuste kätteandmisel Narva Hermanni linnuses 21. oktoobril 2014

Kallid Eesti kodanikud, head sõbrad, armsad lapsed. Meie kõigi ühine pere – Eesti kodanike pere – on tänu teile taas suuremaks kasvanud ja Eesti on suuremaks saanud. Riigipeana ma tänan teid ja ütlen tere tulemast.

Kodakondsus pole sund, see on vaba tahte avaldus. Äratundmine, et nii on parem, et nii on õige. See on arusaam, mida olen ühes tänavuses intervjuus kirjeldanud iga Eesti elaniku vaba volina jääda venelaseks või ukrainlaseks, ent teha seda ennast Eestile ja eestlastele vastandamata. Eesti kodanikuna.

Leian, et Eesti kodakondsus võiks olla iga siin elava inimese soov, kui ta peab Eestit koduks ja oskab hoida väärtusi, millele Eesti toetub. Kodakondsus omakorda loob talle uued võimalused tööalaseks ja miks mitte ka poliitiliseks eneseteostuseks.

Iga inimene Eestis peab meile tähtis olema. Oleks hoolimatus iseenda vastu jagada siin rahvast omadeks ja võõrasteks, olgu aluseks rahvus või maailmavaade. See on üks põhjusi, et juba aastaid tagasi tegin ettepaneku lõpetada sõna „muulane" kasutamine ning rääkida eestivenelastest, eestiukrainlastest ja teistest samamoodi, nagu meie keelepruugis on rootsieestlased, soomerootslased, baltisakslased. Minu enda sõnavaras ei ole „muulasele" kohta.

21.10.2014

UUDISED

President Ilves õhtusöögil Türgi riigipea auks: Euroopa ei ole pelgalt geograafiline mõiste

„Me mõlemad teame, kui keeruline on Euroopasse jõudmine. Me mõlemad teame sedagi, et Euroopa ei ole siin pelgalt geograafiline mõiste. Euroopa tähendab ühiseid väärtusi jagavaid riike. Euroopa tähendab demokraatiat, õigusriiki, sõnavabadust, läbipaistvust ning samuti vastutustunnet nii Euroopa kui ka selle naabruskonna ees," ütles president Toomas Hendrik Ilves pidulikul õhtusöögil Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani ja Emine Erdoğani auks. „Türgi võib arvestada, et Eesti on tema hea sõber, kes toetab ja vajadusel julgeb ka nõu anda."

24.10.2014

 

President Ilves kohtus Türgi riigipeaga

President Ilves kohtus Türgi riigipeaga

„Eesti ja Türgi on mõlemad NATO piiririigid, kelle naabruskonnas on julgeolekuolukord dramaatiliselt muutunud," ütles president Toomas Hendrik Ilves kohtumisel Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğaniga, kes saabus Eestisse ametlikule visiidile.

24.10.2014

 

Eesti riigipeale andsid volikirjad Rwanda, Kuveidi, Etioopia ja Jordaania suursaadikud

Eesti riigipeale andsid volikirjad Rwanda, Kuveidi, Etioopia ja Jordaania suursaadikud

President Toomas Hendrik Ilvesele andsid täna Kadriorus oma volikirjad Haagis resideeriv Rwanda Vabariigi suursaadik Jean Pierre Karabaranga, Berliinis resideeriv Kuveidi Riigi suursaadik Monther Bader Sulaiman Al-Eissa, Brüsselis resideeriv Etioopia Demokraatliku Liitvabariigi suursaadik Teshome Toga Chanaka ja Haagis resideeriv Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadik Ahmad Mufleh.

22.10.2014